Czy Mary Lou McDonald pomaga Rosjanom i wspiera Putina?

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Do dziwnej wymiany zdań doszło między liderką Sinn Féin a premierem, którego McDonald oskarżyła o spowodowanie „katastrofy społecznej”, a ten twierdzi, że szefowa opozycji „pomaga” Rosjanom.

Mary Lou McDonald w ostrych słowach zwróciła się do premiera Martina, że jego rząd deklarował wcześniej, iż przyjmie na wyspę 200 000 uchodźców z Ukrainy, a gdy tych pojawiło się niecałe 60 000, odmawia im prawa do zamieszkania. Pani McDonald połączyła to też z ogólnym niepowodzeniem rządu w kwestiach mieszkaniowych, a dodała, że to właśnie odzwierciedla sposób pracy gabinetu. Mary Lou McDonald dodała, iż w związku z „brakiem przyjęcia ukraińskich uchodźców, rząd wywołał katastrofę społeczną”.

Premier odparował wtedy, że to, co mówi szefowa Sinn Féin, odebrać można, jako swoistą pomoc reżymowi Putina i to w czasie, gdy mieszkańcy Irlandii, ale też rząd, starają się wspierać w każdy możliwy sposób uchodźców wojennych.

W odpowiedzi McDonald oskarżyła gabinet, iż przygotował plan, w którym Ukraińcy zmuszani są do spania na podłodze lotniska w Dublinie, a i skrytykowała zapowiedzi o braku zakwaterowania dla uchodźców, którzy mogą doczekać się w przyszłości spania na ulicach.

Mary Lou McDonald:

– Wszystkie aspekty tej społecznej katastrofy są powiązane z brakiem planowania przez rząd, niepowodzeniem organizacyjnym i ostatecznie przez niepowodzenie realizacji celu. W marcu zeszłego roku taoiseach zapowiedział, że przyjmie 200 000 ukraińskich uchodźców, ale nie miałeś prawdziwego planu, jak wypełnić to zobowiązanie. Irlandczycy przyjęli około 60 000 uchodźców z Ukrainy, a system został już przeciążony. W najbliższy piątek zostaną opublikowane najnowsze dane dotyczące bezdomności, a wszystkie wskaźniki sugerują kolejny bezwstydny wzrost. Ludzie mają dość wymówek rządu dla waszych niepowodzeń mieszkaniowych. Twierdzisz, że mieszkanie jest Twoim priorytetem numer jeden, ale teraz nadszedł czas, aby wesprzeć te słowa czynami.

Premier w odpowiedzi na tę tyradę McDonald stwierdził, że w ostatnich dniach, niektóre wypowiedzi zdają się oderwane od rzeczywistości, a jednocześnie podziękował wszystkim mieszkańcom Irlandii, którzy działają na rzecz wsparcia ukraińskich uchodźców i takiego im udzielają.

Micheál Martin:

– Zareagowaliśmy na ten terror. Ponad 55 tysięcy Ukraińców szukało i otrzymało schronienie w naszym kraju. Jest to jeden z najwyższych wskaźników w UE, czego nie uznajecie. Nazywasz to „katastrofą”, co jest użyciem niezwykłego języka. Irlandia zakwaterowała 9 000 innych obywateli zagranicznych szukających międzynarodowego zakwaterowania, liczba ta wzrośnie do 14 000 do końca roku. To nie jest historia porażki. To opowieść o rodzinach w każdym zakątku tego kraju, o społecznościach w całym kraju, które otwierają swoje domy i serca dla ludzi uciekających przed wojną. Nie powinnaś próbować grać w to dla prymitywnej polityki wewnętrznej.

Premier Martin dodał, że to, co obecnie robi Mary Lou McDonald, to próba połączenia dwóch odrębnych kwestii, więc włączenia do kryzysu migracyjnego wewnętrznej problematyki mieszkaniowej. Martin zasugerował, że McDonald, chciałaby upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu, a dodał:

– Należy uważać na to, jakich słów używa się w tej debacie. Ponieważ jedyną osobą, którą widzę, a która mogłaby znaleźć radość w tym, co powiedziałaś i w sposobie, w jaki to powiedziałaś, jest sam Putin, ponieważ tego chce Putin. Chce stworzyć w całej Europie wrażenie, że Europa sobie z tym nie poradzi.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Image Creative Commons Attribution 2.0 Sinn Féin

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.