Więcej praw dla osób pracujących zdalnie

W Irlandii prowadzony jest właśnie przegląd przepisów, jakie dotyczą pracy i pracowników zdalnych, którzy swoje obowiązki służbowe wykonują z domów lub centrów pracy zdalnej.

Departament Przedsiębiorczości Leo Varadkara stwierdza, że już teraz można powiedzieć, iż niektóre z przepisów powinny być zmienione, a część dostosowana do potrzeb rynku pracy zdalnej. Przeglądowi poddawane są kluczowe elementy ustawodawstwa w tym zakresie, a to może skutkować istotnymi zmianami w prawie pracy zdalnej.

Zmiany dotyczyć mogą m.in. zmniejszeniem ilości powodów, z jakich pracodawca będzie mógł odrzucić wniosek  pracownika o przeniesienie go do pracy zdalnej i jest ich teraz 13, a jednocześnie wzmocnione mają zostać same prawa pracy osób zatrudnionych zdalnie. Pracownicy będą mogli też w większej ilości przypadków odwołać się do Komisji ds. Stosunków Pracy (WRC), ale i zmniejszy się zakres kroków, jakie pracownik będzie musiał podjąć przed przesłaniem do pracodawcy wniosku o przeniesienie go do pracy zdalnej. Skrócony zostanie też z 26 do 12 okres karencji wniosku, czyli nie trzeba będzie oczekiwać już pół roku, zanim wnioskodawca zostanie przeniesiony do pracy zdalnej, np. w domu.

Jak wynika z zapowiedzi, nowe przepisy opublikowane zostaną, zanim Leo Varadkar zostanie premierem, więc najpóźniej w początkach grudnia, a wejść mają w życie z początkiem przyszłego roku.

W swojej wypowiedzi wicepremier i minister przedsiębiorczości stwierdził, że nowe regulacje, w znacznym stopniu zmieniać będą aktualne przepisy i dawać mniejsze prawo do odmowy zatrudnienia zdalnego przez pracodawcę.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Bench Accounting on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Czy Mary Lou McDonal
Europa ma więcej ga
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська