Landlord zagłosuje przeciwko zakończeniu eksmisji

Poseł, który jest właścicielem kilkunastu mieszkań i domów powiedział, że zagłosuje przeciwko zakończeniu zakazu eksmisji, więc wesprze wniosek Sinn Féin, jeżeli nie pojawi się inna „rozsądna propozycja”.

Poseł niezależny Michael Healy-Rae dodaje, iż w jego ocenie gabinet stracił czas, który mógł wykorzystać na przygotowanie się do zakończenia zakazu eksmisji, a jednocześnie wytworzył niepokojącą sytuacji na rynku najmu. Poseł uznał, iż to z winy tego rządu tysiące właścicieli nieruchomości mieszkalnych opuściło rynek, co spowodowało, iż mamy obecnie tak duże braki mieszkań.

Wg Michaela Healy-Rae Sinn Féin również nic nie zrobiło w tej sprawie, a nawet poniekąd szkodzi rynkowi najmu, a ich propozycja jest wyłącznie odkopnięciem piłki i skupia się na pogłębianiu kryzysu, gdyż i oni mają swój lokalny wkład w brak mieszkań.

Michael Healy-Rae:

– Jaki jest wg mnie problem, spotykając ludzi, którym grozi eksmisja w nadchodzących tygodniach, bardzo się boję o tych ludzi, dokąd pójdą i to jest jedyny powód, dla którego głosowałbym za przedłużeniem zakazu. Nie interesuję się mieszkalnictwem bardziej niż rolnictwem lub innymi dziedzinami, ale to, co wiem na temat, pochodzi z mojego wieloletniego zaangażowania w wynajmowanie nieruchomości, ponieważ prowadzę ten biznes od 19 roku życia. Wiem, że wielu ludzi w Irlandii, w Kerry i w całym kraju, którzy wynajmują nieruchomości, wie, że jak wielu z tych ludzi opuszcza obecnie rynek, a to nie jest dobre dla osób, które chcą wynająć nieruchomości. Bo jeśli rząd i państwo nie zapewnią wystarczającej liczby mieszkań, ludzie zawsze będą potrzebowali wynająć prywatne mieszkanie. Jednak właściciele odchodzą masowo, a to jest katastrofa i prowadzi do punktu bez powrotu, nigdy w życiu nie widziałem czegoś takiego. Pary i młodzi ludzie są naprawdę zdesperowani, nie wiedząc, gdzie będą za miesiąc, to takie smutne i denerwujące widzieć rodziny w takich trudnościach i trudnej sytuacji. Wiem tak dużo o rynku z obu stron, bo zanim sam zostałem wybrany na posła, jeździłem w trasę po Kerry z moim zmarłym ojcem Jackiem Healy-Rae. Doskonale zrozumiałem, co to znaczy dla młodych ludzi zaczynać, nawiązywać przyjaźnie, szukać nieruchomości do wynajęcia, dostać się na listę mieszkaniową i w końcu otrzymać dom komunalny. To, co wiem na pewno, jest tak wielu, tysiące dobrych ludzi, którzy mieli drugą, trzecią i czwartą nieruchomość i wynajmowali je, a teraz odchodzą z rynku, ponieważ są demonizowani przez rząd i przez sprzeciw. Ludzie, którzy najgłośniej krzyczą o mieszkania w Dáil, to ludzie, którzy w swoich okręgach wyborczych sprzeciwiali się budowie tysięcy domów, zarówno domów rodzinnych, jak i mieszkań studenckich. A kiedy słyszę, jak ci ludzie wstają i mówią, że chcą więcej mieszkań, ale nie chcą tego w pobliżu swoich domów, nie ma to dla mnie sensu.

Poseł Healy-Rae zaznaczył, że żadnemu lokatorowi, któremu wynajmuje swoją nieruchomość, nie grozi eksmisja.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo CC-2.0 Houses of the Oireachtas

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Even 'palace coup' a
Uczelnie będą walc