Kryzys na rynku najmu pogłębi się już w sierpniu

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Niektóre firmy budowlane zrezygnowały z projektów budowy domów i akademików dla studentów, a powodem są wysokie koszty materiałów budowlanych, a także ich brak oraz wysoki koszt robocizny.

Na tę sytuację chciałby zareagować rząd, a konkretnie minister szkolnictwa wyższego Simon Harris, który powiedział, że gabinet, rozważa obecnie częściowe finansowanie budowy izb mieszkalnych dla studentów, aby zmniejszyć presję na rynek najmu w kraju.

O ile rząd nie podejmie tej decyzji i nie będzie partycypował w kosztach budowy akademików oraz domów studenckich, już w najbliższym czasie rynek najmu w kraju, dotknięty zostanie kolejną falą poszukujących mieszkań, a będą to studenci.

Mówi się obecnie, iż niedobór mieszkań w kraju, pogłębiać się będzie już od sierpnia, kiedy studenci zaczną poszukiwać mieszkań na wynajem, a w konsekwencji wpłynie to na cały rynek najmu, więc należy spodziewać się też wygórowanych czynszów. Co ciekawe, niektórzy ze studentów, w ostatnim roku całkowicie zmienili postępowanie i wraz z końcem nauki, nie opuścili wynajmowanych mieszkań, a nawet w okresie wakacyjnym, chociaż mieszkają w domach rodzinnych, opłacają czynsz za mieszkanie w pobliżu swojej uczelni. Jest też spora grupa, która nie wróciła na wakacje do swoich miast i miasteczek, a podjęła pracę zarobkową, by utrzymać się w czasie kanikuły i opłacać czynsz.

To jednak nie zmieni faktu, że kraj cierpi i cierpieć będzie z powodu braku mieszkań, których wynajęcie, już teraz graniczy z cudem.

Problem z wynajęciem mieszkania studenckiego, nie wpływa wyłącznie na mieszkańców Irlandii, bo obejmuje też swoim zasięgiem same uczelnie, a te bardzo często oferują programy nauczania dla młodzieży z zagranicy. Problemem jest jednak w tym przypadku brak mieszkań, czyli i władze uczelni w kraju twierdzą, że zmniejszy się ilość studentów zagranicznych, jeżeli rynek nie będzie oferował odpowiedniej ilości, stosunkowo tanich kater studenckich.

Minister szkolnictwa wyższego Simon Harris rozmawia właśnie z członkami rządu, a omawia kwestie finansowania budowy dodatkowych mieszkań dla studentów, a jednocześnie udziału państwa w kontynuowaniu większości wstrzymanych inwestycji dla studentów. Minister Harris chce również, aby program subsydiowania czynszów dla studentów został rozwinięty, i zwiększone zostały kwoty dotacji, a jednocześnie progi kwalifikujące do otrzymania państwowego wsparcia.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Mniej pieniędzy na
Premier Martin nie z
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.