Kryzys może trwać do przyszłej wiosny

Premier Micheál Martin nie jest przekonany, czy uda się opanować kryzys kosztów życia wcześniej niż do przyszłego roku, a najbardziej prawdopodobnym terminem poprawy sytuacji jest wiosna przyszłego 2023 roku.

Najwięcej niepewności jest obecnie w zakresie kosztów zakupu i ilości dostaw gazu, a tę, i to wysokiego poziomu wprowadziła Federacja Rosyjska, która w ramach działań odwetowych, istotnie ogranicza dostawy gazu do Europy. Wg premiera, sytuacja ulegnie jeszcze pogorszeniu, by następnie zaczęła się poprawiać.

Micheál Martin:

– Uważamy, że zima będzie bardzo trudna. Musimy naprawdę spojrzeć na to w perspektywie średnioterminowej.

Premier jest jednak dobrej myśli, gdyż irlandzka gospodarka poprawiał znacznie swoje wyniki po pandemii Covid-19 i zaczęła silną odbudowę, co pozwoli sądzić, że nie bez problemów, ale przetrwa również i ten kryzys, również ze wsparciem rządu.

Micheál Martin:

– Pakiet mający złagodzić presję zostanie opracowany pod koniec września. Podjęliśmy już pewne środki. Potrzebujemy jeszcze pakietu, który może złagodzić presję wywieraną na rodziny, w szczególności w zakresie opieki nad dziećmi i ochrony socjalnej.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Triumf rządu
Dzieci i młodzież