Kraj ma dużo ziemi do budowy tanich mieszkań

Land Development Agency (LDA) poinformowała, że w kraju jest wystarczająco dużo gruntów państwowych, aby wybudować 60 000 domów socjalnych i tanich przeznaczonych do sprzedaży.

W raporcie, jakim zajmie się teraz rząd, zaznaczono, że wiele terenów można wykorzystać w miastach, w tym w Dublinie, gdzie np. na terenie Mennicy Narodowej Centralnego Banku Irlandii można wybudować całkiem dużą ilość mieszkań. Podobnie jest w pobliżu toru wyścigowego Leopardstown o zajezdni Dublin Bus Conyngham Road, ale też koszar Cathal Brugha w Rathmines.

To tylko przykładowe lokalizacje, gdzie można by budować państwowe domy, a takich jest znacznie więcej. Podobnie dzieje się w przypadku Cork i Galway, w których zidentyfikowano tereny, na których można budować domy socjalne i przystępne cenowo, a jednocześnie zwiększyć szybkość ich powstawania, gdyż będą to osobne inwestycje, które nie będą kolidować z innymi projektami.

Tereny zidentyfikowane przez LDA znajdują się również w Waterford i Limerick, a wszystkie określono w raporcie dla gabinetu, jako własność państwową, bez obciążeń inwestycyjnych – gotowe do wykorzystania.

Na części tych obszarów roboty mogą rozpocząć się prawie natychmiast, a potrzebna jest wyłącznie zgoda Irlandzkiego Urzędu Planowania Przestrzennego, jednak na wstępie tereny muszą zostać uzbrojone w media niezbędne do podłączeń domów. To z kolei może wydłużyć proces powstawania projektów, czyli ważne jest, by bez zbędnej zwłoki programy przyjąć i rozpocząć cały proces budowy.

LDA znalazło teraz tereny, na których możliwe są inwestycje, które mieścić będą do 10 000 osób, więc będą to całkiem pokaźne osiedla, ale i na tym nie kończy się praca Land Development Agency, gdyż wciąż poszukuje się nowych terenów, o których wcześniej nie było mowy w żadnym planie zagospodarowania.

Ogółem w raporcie znalazło się 48 miejsc, w których możliwa jest budowa państwowych domów, więc Agencja zwróciła się do gabinetu, by ich raport został przyjęty, przekazany odpowiednim organom i proces budowy rozpoczął.

Gabinet zajmie się raportem już na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów, a nie wydaje się, aby w jakiś sposób był odrzucony, więc raczej skierowany zostanie do Departamentu Mieszkalnictwa, żeby minister Darragh O’Brien, zajął się wdrażaniem inwestycji na wskazanych terenach.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Kevin Bosc on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nie ma większych sz
Olej opałowy jest t