Koniczyna i misa, które polecą do Waszyngtonu

W ramach podtrzymywania tradycji w przekazywaniu misy irlandzkiej koniczyny prezydentowi USA, w tym roku wykonała ją niewielka firma, którą prowadzi Seán Daly.

Firmą wybrną w tym roku, stała się Dingle Cristal, a zamówienie na wykonanie misy złożył Departament Premiera i została ona wykonana w całości – od projektu do realizacji przez tę firmę. Projekt jest skomplikowany, uwzględniał sugestie rządu, a jak dodają jej twórcy, w projekcie inspirację wzięto ze „wczesnochrześcijańskich chatek ulowych”, które znajdowały się w klasztorze Sceilg Mhichíl.

Misa wykonana jest ręcznie z dmuchanego szkła, a jest również ręcznie cięta i polerowana, by następnie wygrawerować na niej okolicznościowy napis.

Tegoroczna misa z koniczyną dla prezydenta USA. Zdjęcie – RTE

Właściciel firmy będzie miał też okazję zobaczyć Biały Dom od środka, gdyż został zaproszony na uroczystość wręczenia misy przez premiera Leo Varadkara prezydentowi Joe Bidenowi.

Seán Daly powiedział:

– W zeszły czwartek otrzymałem zaproszenie od sekretarza prezydenta Stanów Zjednoczonych do wzięcia udziału w uroczystości z okazji Dnia Świętego Patryka w Białym Domu. Nie mogę się doczekać. Myślę, że to jest najważniejsze wydarzenie w moim życiu, być tam i oglądać, jak An Taoiseach prezentuje prezydentowi Stanów Zjednoczonych coś, co stworzyłem. Nie mogę w to uwierzyć.

Pan Daly dodał, że jego niewielka firma, zatrudnia obecnie dziesięć osób, a powstała 24 lata temu, a obecną produkcję w większości wysyła do państw na całym świecie.

Seán Daly:

– To dla nas ogromna szansa. Obrazy tej misy zostaną pokazane w całej Ameryce i na całym świecie. Rynek amerykański jest dla nas niezwykle ważny. Wzrost sprzedaży whisky w ostatnich latach spowodował ogromne zapotrzebowanie m.in. na kryształowe szklanki do whisky. Dla małej firmy, takiej jak nasza, która znajduje się w zachodniej Irlandii, uzyskanie takiej możliwości jest ogromnie ważne.

Koniczyna, która znajdzie się w misie, rośnie jeszcze w Kerry Gaeltacht, a kierownik regionalny firmy Dónal Ó Liatháin powiedział, że to niezwykłe wydarzenie dla całego przedsiębiorstwa.

Dónal Ó Liatháin stwierdza:

– To wspaniałe dla firm z Gaeltacht. Myślę, że zapewnia globalną platformę dla tych firm z Gaeltacht i wyraźnie ilustruje szacunek oraz uznanie dla rzemiosła wytwarzającego produkty wysokiej jakości na tych obszarach. Myślę, że tworzy to również poczucie dumy i związek między Gaeltacht, Irlandią, Ameryką i szerszą diasporą Gaeltacht na całym świecie.

Firma Irish Plant International z siedzibą w Baile an Sceilg dostarcza koniczynę na specjalne okazje od 28 lat, a Joe Ó Siochrú podkreślił, że to wkład całego zespołu pozwolił, aby koniczyna z tej firmy pojawiała się w Waszyngtonie.

Joe Ó Siochrú:

– Myślę, że George Bush Senior był pierwszym prezydentem, który dostał naszą koniczynę i od tego czasu ją tam wysyłamy. Clinton, Obama, Trump – wszyscy oni ją dostali. Koniczyna leci do USA, jako bagaż dyplomatyczny i miło jest myśleć, że wysyłamy kawałek południowego Kerry w tak ważne miejsce.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Image The White House

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nowa ocena efektywno
Rząd zarobi miliony