Kiedy będzie czterodniowy tydzień pracy?

Od kilku lat w Irlandii mówi się o zmianach, jakie można wprowadzić w kwestii zatrudnienia, a i niezliczona ilość słów padła już w zakresie pracy cztery dni w tygodniu.

Niewiele jednak do tej pory nie zostało zrobione, by przyjrzeć się możliwości wprowadzenia takich regulacji, chociaż pojawiają się głosy parlamentarne, iż rząd powinien rozpocząć duży projekt w formie pilotażowej. Pozwoli to na dokładne sprawdzenie, czy takie rozwiązanie jest przydatne i możliwe do wprowadzenia w Irlandii, a jednocześnie, czy należy wdrożyć czterodniowy tydzień pracy na zasadach, jakie obserwuje się na świecie, czy może zastosować inne rozwiązania, które odpowiadać będą potrzebom tutejszych firm.

Obecnie Socjaldemokracja, a to już kolejne ugrupowanie, które chce, aby rząd uruchomił pilotaż programu „Czterodniowy Tydzień Pracy”, złożyło wniosek i jej współprzewodnicząca Catherine Murphy uważa, iż powinno się to stać już teraz.

Rząd powinien uruchomić pilotażowy projekt czterodniowego tygodnia pracy na dużą skalę”, powiedziała Catherine Murphy, a dodała, że „na Islandii 86% siły roboczej w kraju pracuje przez cztery dni w tygodniu lub ma do tego prawo”.

Według rzeczniczki partii socjaldemokratycznej Catherine Murphy rząd powinien kontynuować zakrojony na szeroką skalę projekt pilotażowy czterodniowego tygodnia pracy po przytłaczającym sukcesie procesu, który przeprowadzony był na niewielką skalę.

Catherine Murphy:

– Wszystkie 12 firm, które wzięły udział w pierwszej próbie czterodniowego tygodnia pracy w Irlandii, planuje teraz kontynuować ten model pracy w przyszłości. Projekt doprowadził do zwiększenia produktywności firm i znacznej poprawy korzyści dla pracowników, w tym zmniejszenia stresu, lepszego czasu spędzonego z rodziną i lepszego snu. Nadszedł czas, aby rząd oparł się na sukcesie tego procesu i wdrożył znacznie szerszy projekt pilotażowy w celu zbadania wykonalności przejścia na czterodniowy tydzień pracy w tym kraju. Islandia przeprowadziła badanie czterodniowego tygodnia pracy w latach 2015-2019 i stwierdziła, że ​​było to tak skuteczne, że 86 procent siły roboczej w kraju albo pracuje teraz w czterodniowym tygodniu, albo ma do tego prawo. Na początku tego roku szkocki rząd przeznaczył 10 milionów funtów na badanie czterodniowego tygodnia obejmującego szeroki przekrój szkockich firm. Minęło prawie 100 lat, odkąd pracownicy przeszli z sześciodniowego tygodnia pracy na czterodniowy. Technologia i praktyki pracy całkowicie się zmieniły w międzyczasie – nie tylko dlatego, że Covid radykalnie przyspieszył wdrażanie pracy zdalnej. Czterodniowy tydzień przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i firmom. Rząd powinien teraz wykorzystać sukces tej wstępnej próby i opracować własny projekt pilotażowy w kierunku czterodniowego tygodnia pracy.

Bogdan Feręc

Źr: SocDem

Photo by dylan nolte on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ryanair rekrutuje pr
Radical Women, Radi