Karuzela zwolnień w firmach technologicznych wciąż się kręci

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Obecnie irlandzka firma technologiczna poinformowała, że zredukuje swoją załogę o 40%, co oznacza istotne zwolnienia w Irlandii, ale też w oddziałach na całym świecie.

Wayflyer powiedział, iż z powodu globalnych spadków ekonomicznych, zmuszony jest ograniczyć ilość pracowników, a na świecie zwolnionych zostanie ok. 200 osób, w tym z Irlandii zniknie 70 stanowisk pracy, natomiast poziom zatrudnienia będzie na poziomie sprzed 10 miesięcy. W kraju Wayflyer zatrudnia teraz 220 osób, a zwolnienia będą niższe niż w innych częściach świata. Redukcji doczekają się stanowiska, które przeniesione były wcześniej ze Stanów Zjednoczonych do Dublina, ale to i tak oznacza, że spora grupa z pracowników zatrudnianych w bezpośrednio w Irlandii, również rozstanie się z firmą.

O planowanych zwolnieniach poinformowano wczoraj, a stały się one konieczne ze wzglądu na spadające zainteresowanie usługami, jakie świadczy Wayflyer. Od kilkunastu miesięcy Wayflyer próbował zabezpieczyć się przed takimi krokami, jednak okazuje się, że globalne spowolnienie w firmach technologicznych jest na tyle wysokie, iż nie ma możliwości utrzymania zatrudnienia na obecnym poziomie.

W oświadczeniu Wayflyer można przeczytać:

W ciągu ostatnich 15 miesięcy bardzo agresywnie próbowaliśmy skalować naszą organizację i patrząc z perspektywy czasu, próbowaliśmy zrobić za dużo i za wcześnie. Przykro nam, że tracimy wielu wspaniałych kolegów, którzy pomogli Wayflyer stać się liderem na rynku finansowania opartego na przychodach. Jednak teraz mamy do czynienia z wymagającym otoczeniem makroekonomicznym, a ta zmiana postawi firmę w lepszej sytuacji finansowej, aby zrealizować swoje plany na rok 2023 i kolejne lata. Powiadomiliśmy odpowiednich urzędników państwowych i wkrótce rozpoczniemy w tym miesiącu okres konsultacji dla stanowisk zagrożonych zwolnieniem. Zapewniamy pakiety przejściowe i korzyści, których celem jest sprawienie, aby przejście było jak najbardziej wspierające dla członków zespołu, których to dotyczy.

Wayflyer stała się modelowym przykładem start-upa, który w krótkim czasie zbudował swój potencjał i z 15 osób w Dublinie, gdy zaczynał w 2019 roku, rozwinął się do globalnego gracza na rynku technologicznym, który wart jest obecnie ponad 1 mld €. Firma wyceniana jest przez JP Morgan na wartość 1,6 mld $, a w lutym tego roku uznana została za szóstą firmę technologiczną w Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Austin Distel on Unsplash

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Inflacja zbiera swoj
Black Friday trwa od
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.