Jutro dostaniemy 200 €

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

1 listopada, czyli jutro, z państwowej kasy do zakładów energetycznych przesłane zostaną miliony euro, które zasilą konta gospodarstw domowych.

Jest to pierwsza transza pomocy mieszkańcom Irlandii, którym rząd obiecał dopłaty do kosztów energii elektrycznej, a pieniądze, jakie pojawią się na rachunkach, odliczone zostaną od bieżących opłat za prąd. Kolejne 200 € trafi na konta zakładów energetycznych w styczniu lub lutym przyszłego roku, a ostatnie 200 z 600 euro przelane będzie w marcu lub najdalej kwietniu 2023 roku.

Przypominając o działaniu rządu w kwestii energetycznego wsparcia mieszkańców kraju, minister ds. środowiska i transportu Eamon Ryan powiedział, że rząd wciąż kontroluje sytuację, poziom trudności finansowych społeczeństwa, a i będzie reagował, gdy zajdzie taka potrzeba.

Z pieniędzy, jakie trafią na rachunki odbiorców prądu, korzystać będzie można od listopada do grudnia, a to w tym okresie zakłady energetyczne odliczać będą od rachunków bieżących kwotę 200 €. O ile pomoc rządowa przekroczy rachunek za prąd, jaki w tych dniach wystawi dostawca prądu, pozostała część automatycznie przejdzie na rachunek kolejny.

Pieniądze, o których mowa, automatycznie znajdą się na rachunkach gospodarstw domowych, więc nie trzeba w tym zakresie robić nic, aby wsparcie uzyskać.

Komentując sprawę, minister Eamon Ryan powiedział:

– Z badań wiemy, że tego rodzaju wsparcie finansowe jest konieczne i pomaga. Kryzys energetyczny i rosnące koszty życia dotykają wszystkich w Irlandii. Rząd doskonale zdaje sobie sprawę z trudności, z jakimi borykają się ludzie, w szczególności osoby starsze, osoby o niższych dochodach, młode rodziny, najemcy i wielu innych. Będziemy nadal uważnie monitorować sytuację, gdy wejdziemy w zimę.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Stock Birken on Unsplash

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Czyste hallowenowe o
Sinn Féin nie powin
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.