Czyste hallowenowe ogniska

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Wyspiarską tradycją jest palenie halloweenowych ognisk, a na te trafiają bardzo często rzeczy, które można nazwać śmieciami.

W tym roku Rada Hrabstwa Meath uznała, że należy walczyć z tym zjawiskiem i wprowadziła program skierowywany do mieszańców hrabstwa, co pozwoliło na pozbycie się starych łóżek, stołów, krzeseł i foteli za kwotę zalewie 2 €. Okazał się to dobrym pomysłem, bo pozbyć się śmieci gabarytowych, za które zapłacić trzeba niekiedy kilkadziesiąt euro, chciało wiele osób, a te zgłaszały, iż dostarczą nieużywany sprzęt do punktów recyklingu.

Z tej możliwości skorzystało w Meath około 2000 osób, a stary sprzęt oddawano do punktów w Navan, Trim, Kells i Dunboyne, by pozbyć się łóżek, materacy, zagłówków, kanap, stołów i krzeseł za opłatą w wysokości zaledwie 2 euro. Było też kilka zasad, bo zbiórkę prowadzono tylko w ostatni piątek i sobotę, a i należało przedstawić dowód, że jest się mieszkańcem hrabstwa Meath.

Bernadine Carry oficer ds. środowiska Rady Hrabstwa Meath Bernadine Carry powiedziała:

– To okazało się sukcesem. To był nasz pierwszy raz, kiedy to zrobiliśmy, a zainteresowanie ludzi było po prostu zdumiewające. Tylko w piątek przyjęliśmy prawie 1000 kanap, łóżek i materacy oraz dużą ilość krzeseł. Każdego roku kanapy, materace i inne palne odpady trafiają na ogniska od ludzi, którzy próbują się ich pozbyć za darmo lub palą to dzieci, które znajdują je porzucone przy posesjach. W ten sposób staraliśmy się pozbyć tego materiału z ognisk i poddać go recyklingowi w sposób przyjazny dla środowiska. Staramy się odradzać rozpalanie ognisk ze względów bezpieczeństwa oraz ze względu na szkodliwe emisje do środowiska.

W tej sprawie wypowiedział się również naczelnik ds. śmieci Rady Hrabstwa Meath Alan Nolan, który powiedział, że w centrach zrzucono szeroki wachlarz materiałów.

Alan Nolan:

– Byłem w jednym z miejsc odbioru, konkretnie w Navan, a personel przez cały dzień był na nogach. Trwał ciągły ruch. Oszacowaliśmy, że było tam 150 sof, prawie 200 materacy, a nawet 40-metrowy kontener wypełniony meblami ogrodowymi i kuchennymi. Wspaniale było widzieć tak wielu ludzi korzystających z amnestii. W ciągu ostatnich kilku lat zauważyłem, że liczba ognisk spadła drastycznie. Myślę, że dzieje się tak z powodu takich inicjatyw i ponieważ ludzie są bardziej świadomi ich wpływu na środowisko.

*

Mogę teraz powiedzieć, że potwierdziła się moja kolejna teza, a o tej mówiłem kilka miesięcy temu, gdy stwierdziłem, że władze powinny w inny sposób podejść do problematyki śmieci i ich odbiór musi być tańszy lub nawet darmowy. To z kolei pozwoli na prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów na dużą skalę, a na dodatek, zniknie z Irlandii problem nielegalnych wysypisk.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Trent Pickering on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
IMF chief: Ukraine h
Jutro dostaniemy 200
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.