Jest szansa na porozumienie w sprawie Protokołu Irlandzkiego

Taoiseach Micheál Martin i premier Rishi Sunak spotkali się podczas szczytu klimatycznego w Egipcie i rozmawiali o kwestiach dotyczących Protokołu Irlandzkiego oraz umowy brexitowej.

Było to pierwsze osobiste spotkanie obu szefów państw, a jak informują służby prasowe premiera Martina, rozmowa obu panów daje wiele nadziei na przyszłość. Irlandzki premier wyraził pogląd, iż przed Wielką Brytanią, Irlandią i Europą stoją ogromne wyzwania, więc należy zrobić wszystko, aby dochodzić do porozumienia na drodze negocjacji, a umowy będą obowiązywać i będą respektowane przez wszystkie strony. Martin podkreślił też, że istotna z punktu widzenia Republiki jest stabilizacja polityczna na Północy i należy przywrócić tam władzę wykonawczą oraz ustawodawczą.

Obaj premierzy podkreślali, iż stoją teraz przed nimi oraz przed negocjatorami duże wyzwania, ale przy dobrej woli wszystkich stron, uda się osiągnąć konsensus.

Przyznać trzeba, że sprawdzają się opinie, jakie określać miały stanowisko premiera Sunaka, a to on uważany jest za przeciwnika Unii Europejskiej, ale jednocześnie jest zwolennikiem współpracy z Europą. Nie jest natomiast jej totalnym przeciwnikiem i rozwiązań, jakie zawarte zostały w umowie wyjściowej Królestwa z UE, a chce przede wszystkim porozumienia w kwestiach, jakie określa Protokół Irlandzki.

Komentatorzy tego spotkania twierdzą, że rozmowa obu panów może dobrze prognozować na przyszłość, a ich spotkanie przetarło ścieżki. Mówi się też, że wyraźnie widać poprawę stosunków międzynarodowych na linii Londyn – Dublin, co też dobrze wróży na przyszłość. Zastanawiano się, czy tak samo będzie, gdy w irlandzkim rządzie nastąpi zmiana premierów, ale uznano, iż panowie Rishi Sunak i Leo Varadkar, znajdą nić porozumienia, więc i klimat polityczny będzie się tylko ocieplał.

Premier Wielkiej Brytanii podkreślił w swojej części wystąpienia, iż bardzo ważne jest dla niego utrzymanie w mocy zapisów Porozumienia Wielkopiątkowego, więc również tych o unikaniu twardej granicy na irlandzkiej wyspie. To z kolei można uznać, iż nie będzie już prezentował postawy, jaką miał do zaproponowania Irlandii Boris Johnson.

Rozmowę obu premierów ocenia się bardzo pozytywnie, a i przewijają się opinie, że Micheál Martin zrobił dobry grunt do rozmów UK z UE.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo: Twitter Taoiseach Micheal Martin

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Październikowa infl
Brytyjski premier mu