Brytyjski premier musi wykorzystać przestrzeń, aby uzyskać wspólne rozwiązanie z UE

Liderka Sinn Féin Mary Lou McDonald przemawiała po spotkaniu British Irish Council, po którym powiedziała:

– Uczestnictwo brytyjskiego premiera w British Irish Council jest mile widziane, ale potrzebujemy czegoś więcej niż tylko zmiany nastroju muzyki. Potrzebujemy jasności i pewności co do tego, w jaki sposób Brytyjczycy zamierzają wykorzystać następną liczbę tygodni, aby zapewnić, że rozpoczniemy 2023 r. wraz ze Zgromadzeniem i władzą wykonawczą. Narasta frustracja, że ​​sześć miesięcy po wyborach i w samym środku kryzysu związanego z kosztami życia, DUP nadal blokuje tworzenie instytucji rządowych. Jesteśmy gotowi do utworzenia organu wykonawczego, podobnie jak inne partie, a niezdecydowanie i zwroty ze strony brytyjskiego rządu nie są pomocne w i tak już trudnej sytuacji. Musimy zobaczyć intensyfikację rozmów z UE i koniec z jednostronnymi działaniami, w tym wstrzymaniem ich ustawy o Protokole. Następna liczba tygodni jest krytyczna. W kwietniu przyszłego roku mija 25 lat od podpisania Porozumienia Wielkopiątkowego i nie można przegapić okazji, by budować na zdobyczach pokoju z ostatniego ćwierćwiecza i transformacji całej wyspy.

Mary Lou McDonald w swoim apelu podkreśliła, iż ważne jest dla Irlandii Północnej, aby zakończyła kolejny okres bez parlamentu i rządu, co pozwoli na sprawne zarządzanie tym państwem. Sinn Féin po wygranych przez siebie poprzednich wyborach na Północy, starano się utworzyć gabinet, podejmowało wiele prób wyłonienia spikera Zgromadzenia Stormont, ale wiele inicjatyw, o ile nie większość zablokowana została przez Demokratyczną Partię Unionistów.

DUP uważa, że jedynie zmiana Protokołu Irlandzkiego, więc zniesienie granicy celnej pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią Północną na Morzu Celtyckim, pozwoli na uruchomienie prac w Stormont i stworzenie rządu. Jest jeszcze jednak kwestia, która spędza sen z powiek członków DUP, bo nie mogą się oni pogodzić z porażką wyborczą i nie dopuszczają do świadomości, że to Sinn Féin będzie miało na Północy swojego premiera, a Jeffrey Donaldson, będzie tylko wicepremierem.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Photo: Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 William Murphy from Dublin, Ireland

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Jest szansa na poroz
Polsce nie zostało