Ivana Bacik wzywa do całościowego i feministycznego modelu opieki

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Przemawiając na walnym zgromadzeniu Krajowej Rady Kobiet na temat gospodarki opiekuńczej, liderka Partii Pracy Ivana Bacik mówiła o swojej pracy, jako przewodniczącej Komisji ds. Równości Płci Oireachtas – komisji powołanej pod koniec ubiegłego roku, aby rozważyć, jak najlepiej wdrożyć 45 zaleceń Zgromadzenia Obywatelskiego na temat równości płci.

Posłanka Bacik powiedziała:

– Zalecenia Zgromadzenia Obywatelskiego stanowią plan równości płci w Irlandii i skupiają znaczną uwagę na potrzebie reformy polityki opieki nad dziećmi i ogólnie opieki – zapewniając radykalną wizję nowego systemu opieki, który w przypadku wdrożenia doprowadziłby do naprawdę inkluzywny i feministyczny model opieki nad Irlandią. Ja i moi koledzy z Komitetu w ostatnich miesiącach ściśle współpracowaliśmy z departamentami rządowymi, organizacjami pozarządowymi i zainteresowanymi stronami, aby zobaczyć, jak możemy urzeczywistnić tę wizję opieki. Zalecenia Zgromadzenia w sprawie opieki, zalecenia od 4 do 12, uznają głęboko płciowy wymiar naszego woluntarystycznego modelu struktur opieki w Irlandii. Wzywają do radykalnej zmiany w opiece nad dziećmi z przejściem w ciągu następnej dekady do „finansowanego ze środków publicznych, dostępnego i regulowanego modelu wysokiej jakości, przystępnej opieki wczesnoszkolnej i poza godzinami pracy” wraz z płatnym urlopem dla rodziców, aby pokryć pierwszy rok życia dziecka. Jeśli chodzi o opiekę bardziej ogólnie, wzywają one również do poprawy warunków osób zatrudnionych z wynagrodzeniem, jako opiekunowie; reforma zasiłku opiekuńczego; zindywidualizowane rozwiązania emerytalne dla opiekunów; poprawa zapewnienia wytchnienia; lepsze wsparcie dla tych, którzy chcą być pod opieką w domu i kontynuowania samodzielnego życia z niepełnosprawnością i do późnego wieku. W skrócie, Zgromadzenie chciało tego, czego wszyscy chcemy; rewolucja w pielęgnacji. My w Labour Party prowadzimy kampanię na rzecz tej transformacyjnej i integracyjnej zmiany w naszych systemach opieki nad dziećmi, edukacji wczesnej edukacji i opieki; oraz opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Nadszedł czas na zmiany.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poseł do Parlamentu
Co się dzieje z pre
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.