Irlandzkie firmy mogą mieć duży problem

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Chodzi przede wszystkim o te przedsiębiorstwa, które współpracują z rynkiem Wielkiej Brytanii, głównie rolnym i spożywczym.

Sam Brexit wywołał zjawisko utrudnionej współpracy, a także spirali problemów, a zapadająca się z tego powodu ekonomia Królestwa, może pociągnąć za sobą również firmy z Irlandii. Już teraz sektor rolny i spożywczy współpracujący ściśle z Wielką Brytanią odczuwa poważne problemy, a wynika to przede wszystkim z ubożenia brytyjskiego społeczeństwa, czyli również ze zmniejszenia ilości zakupów.

Doprowadziło to do sytuacji, w której irlandzkie przedsiębiorstwa dostarczające towary na brytyjski rynek, zaczęły borykać się ze zmniejszoną ilością zamówień, a brak wcześniejszej dywersyfikacji odbiorców, wywołał zjawisko kłopotów finansowych tych przedsiębiorstw.

Wielka Brytania to nadal całkiem poważny partner w irlandzkiej wymianie towarowej, a odpowiada za 11% całego eksportu towarów, więc ilość firm z Irlandii, która współpracuje ściśle z tamtejszym rynkiem, także jest istotna w ogólnym udziale gospodarczym kraju.

Ważne jest również, że o ile przedsiębiorstwa współpracujące z Wielką Brytanią lub uzależnione od tego rynku, nie znajdą innych odbiorców na swoje produkty, mogą implementować do kraju problemy gospodarcze Królestwa, co przełoży się też na ich kooperantów i to niezależnie od tego, że współpraca handlowa od chwili Brexitu stale się zmniejsza.

Jak przewiduje CityGroup, Wielka Brytania jest obecnie na najlepszej drodze do stagflacji, czyli inflacji połączonej ze stagnacją gospodarczą, a przewiduje się, że wzrost cen na sąsiedniej wyspie może wynieść w styczniu przyszłego roku nawet 18,6%. To z kolei pociągnie decyzje Brytyjskiego Banku Centralnego, który będzie chciał ustabilizować inflację, więc może podnieść stopy procentowe kredytów nawet o 7%, ocenia CityGroup.

Takie działanie w połączeniu z kolosalną inflacją może, a raczej z całą pewnością oddziaływać będzie na irlandzkie firmy współpracujące z brytyjskim rynkiem, natomiast w konsekwencji będzie miało zdolność doprowadzenia ich do upadłości.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Coraz trudniej oszcz
Dostaniemy od rządu

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!