Coraz trudniej oszczędzać na zakupach spożywczych

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

W najbliższych miesiącach w sklepach spożywczych może być jeszcze drożej, a i trudniej będzie kupić coś w niższej cenie, ponieważ supermarkety wprowadzają do oferty coraz mniej artykułów w cenach promocyjnych.

Może się więc okazać, że roczny rachunek za zakupy spożywcze wzrośnie o 662 €, co postawi w bardzo trudnej sytuacji wiele rodzin i pojedynczych osób. Już teraz widać, że zakupy w irlandzkich sklepach spożywczych zostały mocno ograniczone, a inflacja na artykuły spożywcze wynosi 9,5%, więc jest najwyższa od 14 lat, jak podaje grupa badawcza Kantar Worldpanel.

W ostatnich 12 tygodniach do 7 sierpnia wydatki konsumenckie na zakupy spożywcze obniżyły się w kraju o 0,7%, natomiast udział artykułów spożywczych w cenach promocyjnych wyniósł w omawianym okresie 24,6%. Widać więc 10 proc. spadek udziału tych artykułów w porównaniu do roku 2010, kiedy w sprzedaży ogólnej znajdowało się 34,2%.

W ciągu ostatnich czterech tygodni wartość sprzedaży artykułów spożywczych wzrosła o 1,6 proc., a irlandzcy konsumenci wydali dodatkowe 14,5 mln euro. Kantar informuje jednocześnie, że konsumenci w sierpniu płacą o 8,1 procent więcej, niż było to w tym samym okresie ubiegłego roku.

Zwiększyła się także ilość wizyt w supermarketach i w ciągu ostatniego miesiąca podniosła się o 2,3%, co oznacza średnio 19 wizyt. Co ważne, pomimo rosnącej ilości wizyt w sklepach, na zakupy konsumenci kupują mniej, a sprzedaż wolumenowa spadła w ubiegłym miesiącu o 9,2 proc.

Istotne jest również, że najbardziej drożeją artykuły zaliczane do grupy codziennego użytku, więc masło, mleko, mąka, jajka i chleb, a to one notują najwyższe zwyżki cen i podnoszą koszt średniego koszyka zakupów.

W sprzedaży spożywczej utrzymany został popyt na tzw. marki własne sklepów, a tych kupiono w omawianym okresie 3,5% i ogólny rynek artykułów marek własnych wart jest obecnie 44,5 mln €. Produkty sprzedawane pod markami własnymi sklepów stanowią obecnie 46,7% ogólnych wydatków konsumenckich dla irlandzkiego rynku spożywczego, zaznacza Kantar i jest to wzrost od 2020 roku o 2,7%.

Ponad 16% irlandzkich kupujących posiłkuje się zakupem artykułów spożywczych online, a to obniża obecnie koszt ogólny zakupów, głównie przez oszczędności na paliwie, które potrzebne jest na dojazd i powrót ze sklepu.

Najpopularniejszą marką spożywczej sprzedaży detalicznej w okresie do 7 sierpnia była ta reprezentowana przez Tesco i wraz z Dunnes Stores brytyjska sieć miała najwyższy udział w rynku, a w obu przypadkach wynik wyniósł 21,9%. Kolejne miejsce przypadło SuperValu z udziałem sprzedaży na poziomie 21,5%, a dyskonty spożywcze Lidl oraz Aldi miały odpowiednio 13,4 i 12,7 procent udziału w spożywczym rynku detalicznym Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: Kantar Worldpanel

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Spadają ceny oleju
Irlandzkie firmy mog

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!