Irlandzki przewoźnik sprzeciwia się podniesieniu opłat lotniskowych

Całkiem niedawno DAA zaproponowało, że rozwijać będzie inwestycje w dubliński port lotniczy, jednak wymaga to nakładów finansowych, a potrzebnych pieniędzy to jednak na lotnisku nie ma.

Wówczas pojawił się pomysł, aby podnieść opłat lotniskowe, które ponoszą linie lotnicze i z tych środków podreperować budżet, co wystarczy na naprawę sytuacji w zakresie braków kadrowych, głównie w zakresie odpraw bezpieczeństwa, a i sfinansuje budowę tunelu pod drogą kołowania na zachodnią płytę postojową.

Wg oświadczenia DAA, poprawi to bezpieczeństwo pasażerów, ułatw dostęp do zachodniej części lotniska, a także umożliwi lepsze zarządzaniem ruchem i postojem samolotów na lotnisku.

DAA mówi:

Naszym celem jest zapewnienie wszystkim pasażerom pozytywnych wrażeń na naszych lotniskach w nadchodzących pracowitych miesiącach letnich. Od kilku miesięcy prowadzimy bardzo stabilne operacje na lotnisku w Dublinie, a ponad 90% naszych pasażerów przechodzi przez prężną operację bezpieczeństwa w mniej niż 20 minut.

Na tę wypowiedź zareagował dyrektor generalny Ryanair Eddie Wilson, który powiedział o DAA, iż „wydaje się zawsze, że ma jakąś wymówkę”. W zeszłym roku problem polegał na zbyt małej ilości osób prowadzących odprawy, a teraz mamy problem z miejscami parkingowymi. Wilson dodał, że zamiast przygotowywać listy wymówek i odsuwać od siebie odpowiedzialność, należy wprowadzić szybkie i proste rozwiązania.

Takim w ocenie Ryanair nie jest podnoszenie i tak już wysokich opłat lotniskowych, chociaż DAA ma całkiem inne zdanie w tej sprawie, a przygotowanie odpowiedniego i dalekosiężnego planu działania.

Ryanair od wielu miesięcy twierdzi, że podniesienie opłat lotniskowych, jakie odprowadzają linie lotnicze od każdego pasażera, spowoduje jedynie wzrost cen biletów, więc w konsekwencji zapłacą za to osoby odlatujące i przylatujące do Dublina. Na to jednak irlandzki przewoźnik budżetowy nie chce się zgodzić.

Na marginesie można dodać, że podniesienie lub obniżenie opłat lotniskowych, nie leży w gestii Ryanair, więc to nie irlandzki przewoźnik podejmować będzie tę decyzję.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Marty Sakin on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Sprzeczki Ryanaira z
Tablice rejestracyjn