Irlandia przygotowuje się do zimy i na wyższe rachunki energetyczne

W kraju widać wyraźne przygotowania do zimy, a z szacunków wynika, że na generatory prądotwórcze, koce elektryczne i sprzęt do utrzymania ciepła w domach, do końca tego roku w kraju wyda się dodatkowe 50 mln €.

Sprzedawcy detaliczni informują również, iż znacząco wzrosła sprzedaż ciepłych ubrań, w tym swetrów, grubych szlafroków, ocieplanego obuwia domowego, ale wzrost sprzedaży widać również w zakresie energooszczędnego oświetlenia. Więcej kupuje się żarówek LED i energooszczędnych, ale również ogrzewaczy powietrza na paliwa płynne.

W ujęciu ogólnym irlandzki rynek sprzętu AGD wart jest rocznie 450 mln €, jednak w tym roku wartość rynku podniesie się do 500 lub przekroczy 500 milionów euro, a to ze względu na sytuację energetyczną w Europie. Tym samym gospodarstwa domowe, które będą chciały zabezpieczyć się w sprzęt do ogrzewania domów, a niekiedy do zachowania oświetlenia, wydadzą ok. 50 mln € więcej, niż było to wcześniej.

Najwięcej na wymieniony sprzęt AGD, oświetleniowy i ciepłą odzież wydają obecnie osoby starsze i to one wg dyrektora ds. marketingu w domach towarowych Shaws Gera Osborne’a napędzają cały rynek, a najczęściej kupują koce, kołdry, odzież termiczną i koce grzewcze. W kraju sprzedaż kocy i kołder jest teraz najwyższa od 15 lat, a i podobnie zaczyna się dziać w sprzedaży odzieży utrzymującej ciepło.

Sklepy przygotowały się na takie zachowania klientów, więc zgromadziły w swoich magazynach większą ilość produktów sprzedawanych w okresie jesieni i zimy, ale wzbogaciły też ofertę, jaką kierują do kupujących.

We wszystkich jednak sklepach, które oferują sprzęt AGD, zapanował trend, aby kupować urządzenia energooszczędne, od frytkownic, przez czajniki do telewizorów i żarówek LED. Wszyscy sprzedawcy AGD w kraju mówią, iż wzrost sprzedaży niektórych produktów jest kolosalny, jak w przypadku energooszczędnych frytkownic, bo tych, tylko w Currys/PC Word sprzedano o 324% więcej. Kocy elektrycznych sprzedano o 1000% więcej, a sprzęt z rodziny „Go Green”, notuje ogólną sprzedaż wyższą o 82%.

Niektórzy sprzedawcy odnotowują też znaczny wzrost sprzedaży piecyków grzewczych na paliwa płynne, co zamyka się w przedziale od 200 do 300 procent więcej, a i o tyle samo więcej sprzedaje się żarówek LED. Część klientów decyduje się też na zakup  ogrzewaczy powietrza najnowszych generacji, którymi sterować można za pomocą sieci internetowej, więc kupują inteligentne piece i grzejniki, a nawet same sterowniki, by mogli uruchamiać je w dowolnym momencie, drogą internetową.

Sprzedawcy odzieży, jak Penneys i Marks & Spencer mówią natomiast, że znacząco wzrosła sprzedaż bielizny termicznej, ocieplanych ubrań, kocy, obuwia domowego z dodatkowym ociepleniem, a i więcej sprzedaje się odzieży używanej na zewnątrz, czyli zimowych kurtek i butów.

Dużą popularnością cieszą się również przenośne kominki i piece na paliwa stałe, w tym drewno, torf oraz węgiel, a klienci mówią, że zrobią wszystko, żeby utrzymać ciepło w domach.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Image by MegLearner from Pixabay

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Karuzela podwyżek s
Jak poradzić sobie