Jak poradzić sobie z wyższymi rachunkami?

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Na to pytanie postanowili odpowiedzieć doradcy finansowi i specjaliści ds. budowania budżetów, a są zdania, że można i to znacznie oszczędzić na wydatkach, więc zachować płynność finansową.

Przede wszystkim należy zacząć od samego domu lub mieszkania, czyli używać w nim prądu i innych nośników energii w sposób rozsądny, więc wyłączać zbędne oświetlenie oraz wprowadzić ergonomię ogrzewania. Należy też przyjrzeć się, gdzie straty ciepła w domach są najwyższe, uszczelnić okna i drzwi, aby tymi otworami nie tracić ciepła, ale i zamknąć wyloty kominków, gdyż i tą drogą ucieka sporo ciepła wytworzonego w domach.

Kolejną kwestią są racjonalne zakupy, więc do sklepu udajemy się z przygotowaną wcześniej listą i kupujemy tylko takie produkty, jakie są nam niezbędne. Należy też unikać zakupów pod wpływem impulsu, a i korzystać z towarów oraz artykułów o niższej cenie w porównywalnej jakości.

Można też zmienić swoje przyzwyczajenia żywieniowe, bo zamiast kupować śniadanie lub obiad na mieście, posiłki przygotować w domu, co też znacznie obniży ponoszone na ten cel koszty.

Droga do pracy wymaga trochę głębszego przemyślenia, bo można sprawdzić, czy nie będzie tańszym rozwiązaniem zmiana środka transportu w drodze do i z pracy na ten publiczny, lub używanie tylko jednego samochodu w codziennych dojazdach.

Można też zracjonalizować samo ogrzewanie w domach, więc włączać je nieco później, niż np. poprzedniej zimy, a i ubierać się cieplej w chwilach, gdy mieszkanie dopiero się nagrzewa. Można też, jak dodają specjaliści, zmienić, o ile to możliwe, pory rodzinnych posiłków, więc podawać je w czasie, gdy wszyscy domownicy wrócą z pracy i szkoły.  

Tych kilka propozycji da z całą pewnością oszczędności, które przełożą się na ogólne koszty utrzymania, jakie ponoszą gospodarstwa domowe, twierdzą doradcy, chociaż dodają, że nie wszystkie z nich będą możliwe do wprowadzenia w każdym z gospodarstw domowych.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Image by Richard Revel from Pixabay 

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia przygotowuj
Garda ma teorię w s

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!