Irlandia nie będzie miała reaktorów atomowych

Debata na temat budowy elektrowni lub reaktorów atomowych w Irlandii toczy się od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, a niektórzy z ekspertów twierdzą, że to byłoby dobre rozwiązanie.

Minister wydatków i reform Michael McGrath powiedział jednak, że rząd nie ma obecnie woli korzystania z porad Engineers Ireland, żeby budować choćby niewielkie reaktory modułowe. Do tej pory przywołuje się, opnie, iż energia jądrowa może być niebezpieczna, ale są to też technologie bardzo drogie, więc ani wcześniej, ani obecnie, nie bierze się tego rozwiązania pod uwagę.

Na tę wypowiedź zareagował prezes Engineers Ireland John Powers, który stwierdził, że od lat ten rodzaj pozyskiwania energii, a właściwie technologia została bardzo unowocześniona, a jednocześnie proces wytwórczy jest znacznie bezpieczniejszy.

John Powers:

– Jeśli spojrzymy na to, co paliwa kopalne zrobiły dla środowiska, bardzo trudno byłoby zasugerować, że powszechne wykorzystanie energii jądrowej byłoby gorsze. Znamy problemy w Czarnobylu. Teraz budowa elektrowni jądrowych jest bardzo dobrze uregulowana [i] są bardzo, bardzo bezpieczne. 

Decyzję w tej sprawie podejmuje jednak rząd, ale też minister finansów, a tym w grudniu zostanie Michael McGrath z Fianna Fiál, który dodał:

– Mój pogląd i pogląd rządu jest taki, że przyszłość Irlandii to energia odnawialna. Czyli nie będzie to nuklearna. 

Co ciekawe, chociaż nie do końca może być to wykorzystane przez przeciwników energii jądrowej, taki rodzaj prądu trafiać będzie wkrótce do irlandzkich domów. Niedawno, bo na początku tego roku, An Bord Pleanála, czyli Irlandzki Urząd Planowania, wydał pozwolenie na budowę Celtic Interconnectora, a ten dostarczać będzie na wyspę prąd z Francji. Warto tu zauważyć, że 70% energii elektrycznej, jaka wytwarzana jest obecnie we Francji, pochodzi z siłowni jądrowych. Do tego wszystkiego można też dodać, że prezydent Republiki Francuskiej Emmanuel Macron, zapewnia swoich rodaków, iż wybuduje jeszcze 14 elektrowni jądrowych, co pozwoli na pełną niezależność energetyczną Francji, a nawet możliwa będzie sprzedaż prądu odbiorcom zagranicznym i to na dużą skalę.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Zdjęcie autorstwa Ilji Nedilko na Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Jan Bogatko: Prawie
MSWiA: Prawie 700 ml