Irlandia jest szpiegowana przez Chińczyków?

Pokaźna ilość sprzętu, jaki wykorzystuje się w Irlandii do kontroli bezpieczeństwa na lotniskach, ale też podczas kontroli ładunków pochodzi z Chin, a przynajmniej producentem jest któraś z chińskich firm.

Oznacza to, że na irlandzkich lotniskach, niektóre skanery dokumentów oraz inny sprzęt kontroli bezpieczeństwa, jest produkcji chińskiej. Tak samo jest w przypadku Revenue i posiadanych przez celników aparatów do prześwietlania przesyłek oraz transportów, co budzi obawy Unii Europejskiej.

Właśnie zwrócono Irlandii uwagę, że chińska technologia, jaka funkcjonuje w niektórych obszarach kraju, może być wykorzystywana do pozyskiwania danych oraz informacji, a mówi się nawet o technologii szpiegowskiej.

Z całą pewnością chiński sprzęt skanujący i kontrolny zamontowany jest na lotniskach w Dublinie oraz Cork, o czym już wcześniej informowali zarządcy spółki Dublin Airport Authority. DAA przyznało, że ma w użyciu urządzenia wyprodukowane przez chińską firmę Nuctech.

Swoje obawy wyraził również Parlament Europejski, bo właśnie Nuctech określony został przez to ciało, jako przedsiębiorstwo, które może instalować oprogramowanie szpiegujące w swoich urządzeniach, więc należy z dużą uwagą i ostrożnością podchodzić do zakupów sprzętu tej firmy.

Nuctech to firma o zasięgu globalnym, a dostarcza urządzenia skanujące i aparaty rentgenowskie do portów lotniczych i morskich na całym świecie, a i ma w swojej ofercie technologię lotniskowo-celną do wykrywania materiałów wybuchowych.

Zalecono Irlandii, aby dokładnie przyjrzała się sprzętowi, jaki wykorzystuje na lotniskach, portach morskich i w Urzędach Celnych, a kontroli powinni dokonać specjaliści od przestępczości cybernetycznej oraz oprogramowania szpiegowskiego.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo Creative Commons Attribution 2.5 Marek Ślusarczyk (TupungatoPhoto gallery

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Tak zaczyna się wal
Kolejne zmiany w pog