Irlandia dobrze broni się przed wpływem Brexitu

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Dane eksportowo-importowe w zakresie współpracy handlowej na linii Wielka Brytania – Irlandia są jednoznaczne, informuje ESRI.

Instytut Badań Społecznych i Ekonomicznych opracował raport, w którym określił wpływ Brexitu na irlandzką gospodarkę, a jak się okazuje, bardziej na wyjściu z jednolitego rynku unijnego cierpi Wielka Brytania. Dokument pokazuje również, że irlandzkie firmy lepiej poradziły sobie w nowej rzeczywistości, niż te z Królestwa, co może napawać optymizmem na przyszłość.

Jak podkreśla ESRI, Brexit silniej uderzył w brytyjski import, niż w irlandzki eksport do Wielkiej Brytanii, a i obecne spadki wartości waluty Zjednoczonego Królestwa, pogłębić mogą zapaść gospodarczą i wepchną Brytyjczyków w głęboką recesję.

Dodatkowo zapowiedzi sekretarza skarbu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej o podniesieniu podatków, nie wpłynęły dobrze na stan ekonomii na sąsiedniej wyspie, a nawet mówi się, że przyniosą skutek odwrotny, niż oczekiwany, bo gospodarka wcale się nie uspokoi. Część komentatorów ekonomicznych twierdzi również, że podniesienie podatków, stanie się kolejnym punktem spornym wewnątrz Partii Konserwatywnej, a jej problemy mogą przełożyć się na utratę stanowiska przez aktualną premier Liz Truss.


Wracając jednak do wyników, jakie osiąga Irlandia w kontaktach handlowych z Wielką Brytanią, to eksport irlandzkich towarów ustabilizował się już dosyć dawno i od chwili opuszczenia przez Brytyjczyków Unii Europejskiej, utrzymuje się na stałym poziomie. Inaczej sprawa ta przedstawia się w odwrotnym kierunku, bo import z sąsiedniej wyspy do Irlandii obniżył się o 40% i stale spada. To pokazuje, że irlandzkie firmy, znalazły dostawców w innych częściach Europy, więc nie są już uzależnione od brytyjskich producentów.

Wyniki Irlandii w kontaktach handlowych z Królestwem kontrastują również w porównaniu do wyników, jakie Wielka Brytania osiąga we współpracy z Unią Europejską, gdyż wymiana towarowa w obu kierunkach na styku UE – UK obniżyła się o jedną piątą od 2015 roku.

Instytut Badań Społecznych i Ekonomicznych jest też przekonany, że irlandzkie firmy, wciąż rezygnować będą z zakupów w Wielkiej Brytanii i współpraca na tym polu pozostanie, ale za kilka lat, będzie w formie szczątkowej.

*

Tu z żalem dodam, a mówię to od kilku lat, że szanse na współpracę traciła i nadal traci Polska, która słabo interesuje się irlandzkim rynkiem, współpracą gospodarczą z wyspą, a i oferta handlowa, jaka jest proponowana Irlandczykom, nie odpowiada ich potrzebom. Wiele razy mówiłem na antenie Radia Wnet, co należy zrobić z tym problemem, jednak kończyło się zaledwie na potakiwaniu głowami i opiniach, że Feręc przesadza i tak nie do końca jest w zgodzie z prawdą. Kilka razy udowodniłem już, że to jednak ja miałem rację, a i mam wiele dowodów, że nie ja się mylę, ale to już całkiem inny temat.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Image by hectorgalarza from Pixabay

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ryanair nie dostanie
Irlandzki Bank Centr

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!