Irlandia blokuje wprowadzenie chatbota AI przez Google

Irlandzka Komisja Ochrony Danych Osobowych (DPC) wyraża obawy dotyczące zachowania prywatności po uruchomieniu przez Google sztucznej inteligencji, więc gigant technologiczny nie może uruchomić na wyspie swojego chatbota AI Bard.

To narzędzie Google zaprezentowane zostało już na początku tego roku i miało stać się odpowiedzią na ChatGPT, jednak nie wydaje się teraz, aby szturmującego internet chataGPT, udało się szybko zdetronizować.

Jak mówią przedstawiciele DPC, do Komisji wpłynął wniosek Google o planach uruchomienia chatbota sztucznej inteligencji o nazwie „Bard”, jednak członkowie Komisji uznali, że nie dostarczono im żadnych dokumentów, które w szczegółach wyjaśniałyby jego działanie i nie było też żadnej szczegółowej dokumentacji związanej z ochroną danych osobowych oraz dokumentacji pomocniczej.

Zastępca komisarza DPC Graham Doyle powiedział:

– Od tego czasu szukamy tych informacji w trybie pilnym i Komisja podniosła szereg dodatkowych pytań dotyczących ochrony danych w Google, na które czeka na odpowiedź, a Bard nie rozpocznie działania w tym tygodniu. Sprawa jest obecnie badana przez DPC i udostępnimy informacje innym organom ochrony danych, gdy tylko otrzymamy dalsze odpowiedzi na nasze pytania.

Google zobowiązane jest przedstawiać wszelkie dokumenty przed irlandzkimi organami ochrony danych osobowych, gdyż jego główna europejska siedziba znajduje się w Dublinie, więc i tutaj są urzędy nadzorujące działalność tego giganta technologicznego.

Rzecznik Google zapewnił jednak, że firma, którą reprezentuje, chciałaby udostępnić swój system Bard w sposób odpowiedzialny, we współpracy z ekspertami, organami regulacyjnymi i władzami.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Christian Wiediger on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Fale upałów będą
Minister chce spłac