Irlandzcy pracownicy są najmniej produktywni w Europie

Radosne życie na wyspie może być nieco zakłócone po opublikowaniu tych danych, gdyż wynika z nich, że pracownicy z kontynentu europejskiego są w pracy znacznie bardziej wydajni.

Badanie przeprowadził Nevin Economic Research Institute oraz organizacja SIPTU, a wówczas wykazano, iż wartość dodana za godzinę pracy w Irlandii przez tutejszych pracowników wynosiła w latach 2017-2019 tylko 28 €. To znacznie mniej niż w krajach takich jak Luksemburg, Dania, Norwegia, Belgia, Austria, Holandia, Finlandia i Szwecja.

Z badania wiadomo również, że wynik dał Irlandii ostatnie miejsce w rankingu europejskich państw średnich i małych, a pod względem wydajności pracy osób zatrudnionych.

Średnia unijna dla tego badania wynosi natomiast 32,4 € na godzinę, czyli jest o 16% wyższa, ale w porównaniu z Luksemburgiem, wydajność w Irlandii jest aż o 57% niższa.

Współautor badania Michael Taft powiedział, gdy omawiał wyniki, że w irlandzkiej gospodarce widać „znaczące deficyty”, a wpływ na to mają sektory handlu detalicznego oraz produkcji. Powyżej średniej w Irlandii znajdują się tylko dziedziny zawodowe i naukowe, gdzie wydajność jest wyższa od tej notowanej w Unii Europejskiej.

Do badania użyto danych zebranych przez Eurostat, a ta agencja statystyczna zbiera dane z wielu dziedzin życia w Europie, w tym dotyczące produktywności.

Bogdan Feręc

Źr. Business Plus

Photo by Jeriden Villegas on Unsplash

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kompozycje Konstancj
Webinarium na temat