Informacja prasowa: PBP domaga się podatku od nieoczekiwanych dochodów i limitu odsetek kredytów hipotecznych

Krytyczne słowa rządu pod adresem banków nie wystarczą – potrzebne są działania, dlatego People Before Profit wzywa do wprowadzenia podatku od nieoczekiwanych dochodów i limitu odsetek od kredytu hipotecznego.

W świetle zysków irlandzkich banków i ich niepowodzenia w przekazywaniu deponentom podwyżek stóp procentowych EBC, poseł Paul Murphy powiedział:

– To bardzo dobrze, że Simon Harris słusznie opisał spekulacje irlandzkich banków jako „całkowicie obraźliwe”. Jednak pytanie brzmi, czy rząd zamierza coś z tym zrobić, czy tylko komentować to jak bezsilni obserwatorzy? Spekulacje irlandzkich banków są po prostu skandaliczne. Potroiły swoje zyski w porównaniu z ubiegłym rokiem, przy czym AIB, Bank of Ireland i PTSB zarobiły 4 miliardy euro w pierwszych sześciu miesiącach 2023 roku. Oznacza to prawie 60 miliardów euro, które mają w depozycie w EBC, przy czym nie przerzucić podwyżki stóp procentowych na deponentów. Nie wykazali takiego wahania, uderzając posiadaczy kredytów hipotecznych dodatkowymi płatnościami w wysokości setek euro miesięcznie. To kolejny przykład branży, która wykorzystuje kryzys związany z kosztami utrzymania, aby angażować się w rażące spekulacje. Rząd nie jest w tej sytuacji bezsilny. Powinien działać. Po pierwsze, rząd powinien wprowadzić podatek od nieoczekiwanych zysków od ich dochodu odsetkowego netto, tak jak zrobiło to wiele krajów europejskich. Po drugie, rząd powinien ograniczyć oprocentowanie kredytów hipotecznych do 3%, aby powstrzymać zdzierstwo rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Obraz Oleksandr Pidvalnyi z Pixabay

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS: