HSE w desperacji

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Problemy irlandzkiej służby zdrowia znane są nie od dziś, a i od kilku lat Zarząd Służby Zdrowia (HSE) stara się przyciągnąć na wyspę pracowników, którzy wesprzeć mogą tutejszy system ochrony zdrowia.

Obecnie do istniejących już form przyciągania lekarzy, pielęgniarek i innych osób związanych ze służbą zdrowia dołączyły kolejne, bo rozszerzono pakiet zachęt, jakie czekają na potencjalnych pracowników HSE. Osobom z Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego proponuje się pakiet relokacyjny, a ten wynosi 3910 €, co jest dodatkiem na zakwaterowanie, ale i dodatek na przelot do Irlandii w wysokości 250 €.

Osoby spoza UE i EOG mogą liczyć na dodatkowe zachęty, bo dodatek za przelot na wyspę wynosi 800 € oraz zwolnienie z opłat rejestracyjnych, opłat wizowych i kosztów potwierdzenia kwalifikacji, ale to nie wszystko, bo zniesiono dla tych osób także inne opłaty związane z podjęciem pracy rejestrowanej.

Wysokość dopłaty zależy jednak od tego, gdzie dokładnie kandydat na pracownika HSE chce się zatrzymać, więc inna będzie w Dublinie, a inna w Limerick i Galway, ale zależy też od stanowiska, na jakim zatrudniona będzie osoba chcąca pracować w tutejszej służbie zdrowia.

Zarząd Służby Zdrowia zaproponował dodatkowe rozwiązania, aby po pierwsze zwiększyć ilość kluczowych pracowników sektora lecznictwa, co pozwoli na zwiększenie dostępności usług medycznych, a jednocześnie przyczyni się do zmniejszenia list oczekujących, głównie do lekarzy specjalistów, powiedział rzecznik HSE.

Pakiet relokacyjny, o którym mowa, pojawił się jako jedno z rozwiązań na posiedzeniu Komisji Zdrowia Oireachtas, a wtedy dyrektor generalny Departamentu Zdrowia Robert Watt stwierdził, że będzie to „rozwiązanie konkurencyjne dla innych propozycji, jakie składane są pracownikom służby zdrowia”, których przyciągnąć się chce do jakiegoś kraju.

Do końca sierpnia HSE udało się przyciągnąć do Irlandii 2600 pracowników z zagranicy, co wynika z danych zawartych w Spisie Personelu Służby Zdrowia (WTE), a do końca roku na pełnych i częściowych etatach pracować ma już 4600 nowych osób. W pielęgniarstwie i położnictwie ilość nowego personelu z zagranicy wyniosła 1104 osób.

HSE nie skupia się wyłącznie na osobach z zagranicy, bo również studenci pielęgniarstwa spotykają się z zachętami ze strony HSE, a każda osoba kończąca szkołę, otrzyma propozycję stałego zatrudnienia.

Wg HSE luka w zakresie opieki pielęgniarskiej w kraju będzie jednak duża, więc uwagę należy skupić na pracownikach zagranicznych i przyciągnąć tu możliwie największą ilość osób.

Swoje propozycje HSE kieruje obecnie na rynki Europy Centralnej i Wschodniej, więc tam wysyłane są oferty i pojawiają się akcje reklamowe.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Zdj: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nord Stream leaks sh
Ruch samochodowy wci

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!