HIV pozostaje kwestią polityczną

W przemówieniu przed Światowym Dniem AIDS, który przypada na 1 grudnia, rzecznik Partii Pracy Duncan Smith wezwał rząd do zwiększenia wysiłków na rzecz zwalczania HIV i AIDS.

Poseł Smith powiedział:

– Światowy Dzień AIDS obchodzony jest co roku 1 grudnia od 1988 roku i jest dla ludzi na całym świecie okazją do zjednoczenia się w walce z HIV, okazania wsparcia osobom żyjącym z HIV oraz upamiętnienia osób, które zmarły.

– Według HPSC w zeszłym roku liczba zakażeń wirusem HIV w Irlandii wzrosła ponad dwukrotnie. Liczba przypadków wzrosła z 400 do 874 na koniec 51. tygodnia 2022 r., co oznacza wzrost o 118%.

– Rząd powinien zrobić więcej, aby zaradzić temu kryzysowi i przeznaczyć większe zasoby na środki zapobiegawcze.

– Na początku tego miesiąca organizacja HIV Ireland wezwała, aby HIV stało się kluczowym priorytetem w opracowywaniu nowej irlandzkiej Narodowej Strategii Zdrowia Seksualnego. Partia Pracy wzywa ministra Donnelly’ego i HSE do przyjęcia tego wniosku.

– Ta strategia musi łączyć wysiłki kliniczne i społeczne, aby powstrzymać przenoszenie wirusa HIV i zapewnić opiekę osobom chorym. Musimy także ponownie zwrócić uwagę na powszechne przeprowadzanie testów na obecność wirusa HIV.

– Nauka dokonuje ogromnych postępów i daje nadzieję. Jednak do dnia, w którym w końcu zostanie odkryte lekarstwo, najlepszą szansą na uratowanie życia będzie zapobieganie.

Opr. Bogdan Feręc

Źr. Labour Party

Photo by Reproductive Health Supplies Coalition on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Komisarz ds. bezpiec
Co doprowadziło do