Komisarz ds. bezpieczeństwa w Internecie musi dopilnować, aby firmy z branży mediów społecznościowych ograniczyły rozprzestrzenianie się szkodliwych treści

Zdaniem posła Fine Gael Alana Farrella, komisarz ds. bezpieczeństwa w Internecie musi dopilnować, aby firmy z branży mediów społecznościowych zostały pociągnięte do odpowiedzialności poprzez ograniczenie rozpowszechniania szkodliwych treści w Internecie.

Deputowany reprezentujący Dublin Fingal East stwierdził, że nienawiść w Internecie ma realne konsekwencje dla zwykłych ludzi. Wymaga to skoordynowanej reakcji rządu, komisarza ds. bezpieczeństwa w Internecie i policji, która musi współpracować z firmami z branży mediów społecznościowych, aby blokować obraźliwe i podżegające treści, gdy tylko się pojawią.

Poseł Farrell – rzecznik wymiaru sprawiedliwości w Fine Gael powiedział:

– Wydarzenia ostatnich dni słusznie zszokowały naród i sprawiły, że wiele osób w całej Irlandii poczuło się zagrożonych w swoich społecznościach. Chociaż takie zdarzenia są ekstremalne; mniejsze, bardziej indywidualne akty zachowań antyspołecznych, nienawiści i zastraszania są zbyt powszechne na naszych ulicach.

– Wiele z tych zachowań wynika z aktywności w Internecie, która podsyca nienawiść, szerząc teorie spiskowe, bezpośrednio i celowo promuje dezinformację w celu siania podziałów w naszym społeczeństwie i gloryfikuje bezmyślne akty przemocy.

– Minister McEntee powiedziała w Dáil, że detektyw z Dublina przez cały czwartek aktywnie współpracował z firmami zajmującymi się mediami społecznościowymi, w tym TikTok, Meta, Instagram i Facebook, a także współpracował z X. Minister swierdziła, że ​​TikTok i Meta odpowiadały i kontaktowały się z Gardą, aby podjąć działania na podłe posty.

– Jednak X nie zaangażował się ani nawet nie spełnił swoich własnych standardów społecznych, co jest niedopuszczalne. Dlatego powołano Komisarza ds. Bezpieczeństwa w Internecie, aby zapewnić, że te firmy będą odpowiedzialne.

– Uważam, że w Internecie promowana jest niebezpieczna i wszechobecna ideologia, a celem tych aktorów jest zwiększenie podziału w Irlandii przy użyciu takich kwestii, jak migracja, społeczność LGBTQ+ i nie tylko, aby stworzyć poczucie zwycięzców i przegranych w irlandzkim społeczeństwie.

– Niestety, jak widzieliśmy w kraju i za granicą, ta narracja może skłonić ludzi do bardziej skrajnych poglądów, a niektórzy z nich realizują te idee w prawdziwym świecie. Widzimy to w zwykłej bigoterii, jawnym rasizmie, przestępstwach z nienawiści i nie tylko.

– Fine Gael dokłada wszelkich starań, aby na naszych ulicach było więcej funkcjonariuszy Gardy i aby mieli większe możliwości zwalczania zachowań przestępczych, co obejmuje podniesienie górnego limitu wieku osób zgłaszających się do Gardy, zwiększenie dodatku na szkolenie, wprowadzenie przepisów dotyczących kamer osobistych i technologii rozpoznawania twarzy oraz ustalenie celu polegającego na zatrudnieniu od 800 do 1000 funkcjonariuszy Garda w 2024 r.

– Chociaż te środki są pozytywne i doprowadzą do bezpieczniejszych ulic, musimy także zająć się pierwotnymi przyczynami. Wierzę, że możemy rozpocząć ten proces od nawiązania współpracy z kluczowymi organami, w tym z policją, Departamentem Sprawiedliwości, Komisarzem ds. Bezpieczeństwa w Internecie i, co ważne, firmami z branży mediów społecznościowych.

– Co więcej, uważam, że niedawno utworzona Coimisiún na Meán musi odegrać ważną rolę w pociąganiu do odpowiedzialności firm z branży mediów internetowych i informowaniu o polityce rządu.

– Musimy zadbać o to, aby algorytmy używane w Internecie nie wpychały ludzi do komory pogłosowej, gdzie wzmacniane są najgorsze instynkty. Abyśmy mogli lepiej monitorować działalność grup, o których wiadomo, że nawołują do nienawiści i że wdrażamy skuteczne usuwanie ekstremalnych treści.

Opr. Bogdan Feręc

Źr. Fine Gael

Photo by Benjamin Dada on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Całkowity zakaz jaz
HIV pozostaje kwesti