Firmy energetyczne zapłacą podatek od nieoczekiwanych zysków

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Na dzisiejszym posiedzeniu rządu podpisane ma być rozporządzenie opodatkowujące firmy energetyczne, które zarobiły więcej, niż się tego spodziewały, a dodatkowe zyski spowodowane są wysokimi cenami prądu.

Aktualnie decyzja jest oczekiwana, ale była już wcześniej sygnalizowana, więc i zapowiedzi z kręgów rządowych uważane są za więcej niż prawdopodobne. Rząd zgodzić się ma dzisiaj również na ograniczenie przychodów, jakie osiągają firmy energetyczne, a przy produkcji prądu nie jest wytwarzany gaz. Dzisiaj ma zostać opublikowany również gabinetowy plan, nakłania firm produkujących paliwa kopalne, by i one wnosiły składkę solidarnościową, co pozwoli na ograniczenie zysków również w tych przedsiębiorstwach i przyczyni się do zwiększenia wpływów budżetowych. Pieniądze, jakie pojawią się z tego tytułu, mają być wykorzystane na przechodzenie kraju na tzw. czyste źródła zasilania, ale też na wsparcie energetyczne dla gospodarstw domowych.

Sektor energetyczny doczeka się też po dzisiejszej decyzji rządu ograniczenia dochodów rynkowych i przedsiębiorstwa wytwarzające energię wiatrową oraz słoneczną będą mogły zarabiać maksymalnie do 120 euro za megawatogodzinę. Przekroczenie tego progu wiązać się będzie z odprowadzeniem nadwyżki do budżetu przez cały okres, w jakim dochody są przekraczane.

Z dostępnych danych wynika, że firmy energetyczne o najwyższych nadmiarowych zyskach, zapłacą od ich przekroczenia nawet 75% podatku, a będzie to zgodne z rozporządzeniem Rady Europejskiej. Wcześniej Rada uznała, iż pieniądze z podatków należy przeznaczać na rozwijanie inicjatyw pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, ale także na pomoc dla gospodarstw domowych i wsparcie dla firm, które borykają się z problemem wzrostu cen nośników energii.

Szacuje się, że do budżetu Irlandii może wpłynąć nawet 1 miliard euro, a cała kwota pochodzić będzie z nieoczekiwanych zysków, jakie osiągają firmy energetyczne.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Andie Kolbeck on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kierowcy samochodów
MEP Kelleher hails 7
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.