Finucane z zadowoleniem przyjmuje poparcie USA dla Porozumienia Wielkopiątkowego

Poseł Sinn Féin z Północnego Belfastu John Finucane z zadowoleniem przyjął poparcie przywódcy większości w Senacie USA Chucka Schumera dla Porozumienia Wielkopiątkowego i Protokołu Irlandzkiego. 

Komentarze Chucka Schumera pojawiły się po ciągłych próbach podważania umów, łamania prawa międzynarodowego i odmawiania ofiarom konfliktu prawdy i sprawiedliwości. 

Poseł Sinn Féin powiedział: 

– Z zadowoleniem przyjmuję komentarze przywódcy większości w Senacie USA Chucka Schumera, że ​​Porozumienie Wielkopiątkowe, Protokół z Belfastu oraz mechanizmy prawdy i sprawiedliwości uzgodnione w Stormont House muszą być honorowane i przestrzegane. Ta interwencja jest szczególnie na czasie, biorąc pod uwagę, że rząd brytyjski w ostatnich dniach dążył do podważenia umów, łamania prawa międzynarodowego i odmawiania ofiarom konfliktu prawdy i sprawiedliwości.  Przesłanie Senatu USA jest jednoznaczne, nie ma poparcia ani w Ameryce, ani w Irlandii dla ustawodawstwa brytyjskiego rządu o amnestii, które ma na celu unieważnienie umowy ze Stormont House w celu ukrycia roli państwa brytyjskiego w konflikcie. Senat i Izba Reprezentantów USA stwierdziły również, że rząd brytyjski musi zrezygnować z prób łamania Protokołu Irlandzkiego i zamiast tego powinien ponownie rozpocząć negocjacje z UE w dobrej wierze. Świat przygląda się teraz kolejnym posunięciom rządu brytyjskiego i podkreśla, że spoczywa na nim obowiązek honorowania zawartych umów i zakończenia prób łamania prawa międzynarodowego.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Rząd nie weźmie na
Ustawa z 2007 r. o c