Fine Gael myśli już o wyborach

Od początku przyszłego roku możemy być świadkami rozpoczęcia kampanii wyborczej, jaka prowadzić będzie do utrzymania władzy przez ugrupowania obecnie rządzące, a wynika to z zapowiedzi szefa Fine Gael Leo Varadkara.

Lider ugrupowania powiedział w szerokim wywiadzie, jakiego udzielił The Indo Daily, że obie partie mogą utrzymać władzę, o ile ich wyborcy przeniosą głosy między Fine Gael i Fianna Fáil. Wtedy oba ugrupowania będą miały odpowiednio duże poparcie, co pozwoli na zachowanie odpowiedniej ilości miejsc parlamentarnych i tworzenie koalicji ze stabilną większością. Varadkar spodziewa się również, iż jego partia w wyborach 2025 roku uzyska wynik przynajmniej 25% i będzie mogła rozpocząć tworzenie kolejnego gabinetu.

Leo Varadkara zapytano też, co sądzi o Sinn Féin, a wicepremier nie krył, iż obawia się rządów partii Mary Lou McDonald, gdyż po jednej kadencji zrobią na tyle dużo bałaganu gospodarczego, że trzeba będzie „po nich sprzątać przez 10 lat”.

Już wcześniej pojawiały się sugestie, że w kolejnych wyborach Fine Gael i Fianna Fáil mogą startować razem, a przynajmniej ściśle współpracować, co dać ma informację społeczeństwu, iż zachowana zostanie ciągłość władzy, jaką oba ugrupowania zdobyły wcześniej i nie oddadzą jej nikomu, więc wciąż wspólnie kierować będą Irlandią.

Wicepremier powiedział również, że o ile wynik wyborczy w 2025 roku zostanie przez Fine Fael i Fianna Fáil powtórzony, rząd będzie wyglądał praktycznie tak samo, chociaż może się okazać, że nie trzeba będzie zapraszać trzeciego koalicjanta.

Leo Varadkar właściwie odrzucił też możliwość współpracy gabinetowej z Sinn Féin, a stwierdził wtedy, iż nie da się połączyć dwóch przeciwstawnych sobie obozów i dwóch wizji państwa.

Leo Varadkar:

Rządy z Sinn Féin to granica, której nie przekroczymy. Olej i woda się nie mieszają. Nie chodzi tylko o przeszłość, chociaż te kwestie są ważne. Chodzi bardziej o przyszłość. Sinn Féin to partia z wysokimi podatkami, antyhandlowa, antyzatrudnieniowa, która zrujnuje naszą gospodarkę. To partia eurosceptyczna, populistyczna i ma często sekciarskich, nacjonalistycznych członków. Jeśli Sinn Féin byłaby w stanie przewodzić rządowi, będziemy potrzebować silnej demokratycznej partii opozycyjnej, która będzie w stanie pociągać ich do odpowiedzialności, ograniczać ich, ograniczać ich ekscesy, zastępować ich i posprzątać bałagan, i myślę, że posprzątanie bałaganu może zająć 10 lat.

Varadkar powiedział również, iż Garda ma jakoby wiarygodne informacje, iż istnieją pewne zagrożenia dla polityków jego partii i ugrupowań pokrewnych ze strony radykalnych grup ekstremistycznych oraz republikańskich dysydentów, jednak wicepremier szybko uciął ten wywód i powiedział, że większość społeczeństwa go lubi. Dostaje też sygnały, gdy spotyka się z ludźmi, że dobrze oceniają jego pracę i:

– 10 na 10 ludzi podchodzi do mnie, żeby powiedzieć coś miłego, podziękować mi za pracę, którą wykonuję. Bardzo często mówią mi, że czuli się bardzo uspokojeni pracą, którą wykonałem podczas pandemii, przemówieniami, które wygłosiłem w tym czasie, i naprawdę to doceniam.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Elliott Stallion on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
To będzie dzień wi
Irlandia za wszelką