To będzie dzień wielkiego powrotu

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

To będzie wyjątkowy dzień w Irlandii, bo zbierze się wtedy rząd, zbierze się parlament, a i zbiorą się na wyjątkowym posiedzeniu senatorowie, a do głosu dojdzie też prezydent.

Sprawa ma związek z decyzją gabinetu, który zatwierdził termin rekonstrukcji i to właśnie wtedy Micheál Martin przestanie być premierem, a zastąpi go na tym stanowisku Leo Varadkar. Chodzi dokładnie o dzień 17 grudnia 2022 roku, czyli sobotę, gdzie oficjalnie zbierze się rząd, podejmie decyzję o zmianach, jakie wynikają z umowy koalicyjnej, a następnie ministrowie udadzą się do parlamentu, gdzie poinformują posłów o swojej decyzji.

Dáil w głosowaniu podejmie decyzją o wydaniu wotum zaufania dla nowego gabinetu, wtedy już pod wodzą Leo Varadkara, co pozwoli na zatwierdzenie jego kandydatury przez prezydenta Republiki Irlandii Michaela Daniela Higginsa, który wręczy Varadkarowi insygnia taoiseacha Republiki Irlandii.

Pierwotny termin rekonstrukcji rządu ustalony był na 15 grudnia, jednak w tym czasie premier Martin przebywać będzie na szczycie w Brukseli, gdzie zarówno prezentować ma oficjalne stanowisko Irlandii w kwestiach gospodarczych, jak i pożegnany zostanie przez unijnych oficjeli.

17 grudnia nastąpi też rekonstrukcja rządu, a stanowiskami zamienią się obecny minister finansów Paschal Donohoe i wydatków oraz reform Michael McGrath. Minister mieszkalnictwa pozostanie na swoim stanowisku, chociaż wcześnie i w tym resorcie miały nastąpić zmiany, jednak premier Micheál Martin przeforsował swoją propozycję, by Darragh O’Brien, nadal zasiadał w gabinecie Departamentu Mieszkalnictwa.

Dokonane zostaną też inne zmiany na ministerialnych stanowiskach, ale nie będą one aż tak spektakularne i ministrowie wymienią się ze swoimi wiceministrami.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Zdj: Creative Commons Attribution 2.0 EU

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.