Fianna Fáil nie pozostawia koalicjantowi złudzeń

Leo Varadkar, jako szef Fine Gael miał nadzieję, że uda się przekonać koalicjanta, iż po przejęciu przez niego stanowiska premiera, nie trzeba będzie dokonywać zmian, więc Paschal Donohoe zostanie ministrem finansów.

Z umowy koalicyjnej wynika jednak, że po połowi kadencji, zmienić się ma zarówno premier, jak i niektórzy ministrowie, czyli zamieniać się będą stanowiskami. Tym samym minister finansów Donohoe zostanie ministrem ds. wydatków i reform, a obecny szef tego resortu, czyli Michael McGrath, stanie się ministrem finansów.

Kiedy Leo Varadkar stwierdził, iż Donohoe jest wręcz doskonałym ministrem finansów i chciałby utrzymania go na tym stanowisku, odezwali się posłowie Fianna Fáil, którzy stwierdzili, że tak być nie może i wraz ze zmianą na stanowisku premiera, dokonane zostaną też zmiany, jakie zawarte były w umowie. Posłowie Fianna Fáil widzą jednak możliwość, aby Paschal Donohoe pozostał na swojej dotychczasowej funkcji, jednak ze stanowiska premiera, musiałby zrezygnować Leo Varadkar.

Na to się jednak nie zanosi, więc jeżeli Varadkar przejmie ster państwa po Micheálu Martinie, McGrath będzie nowym ministrem finansów, a Donohoe nowym ministrem wydatków i reform.

Fine Gael naciska jednak na koalicjanta, by zgodził się na pozostawienie Donohoe na stanowisku ministra finansów, a to za sprawą pilności spraw, ale też ich wagi, jakie prowadzone są przez urzędującego ministra. Nie jest pewne, czy Fine Gael uda się przekonać koalicjantów, aby rotacja na stanowisku ministra finansów oraz wydatków i reform została wstrzymana, ale jak zapowiadają najwyższe czynniki tej partii, rozmowy toczyć mają się na najwyższym szczeblu.

Oznacza to tyle, że to lider Fianna Fáil Micheál Martin i szef Fine Gael Leo Varadkar, rozmawiać będą o możliwości pozostania na stanowisku Paschala Donohoe, jak i ministra finansów, a Michaela McGrath, jako ministra wydatków oraz reform.

Sprawa ma być wyjaśniana w najbliższych dniach, a i czasu na działanie jest mało, bo zmiana na stanowiskach rządowych nastąpić ma już w grudniu tego roku.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS: