Emerytury i zasiłki socjalne powinny wzrastać adekwatnie do kosztów życia

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Emerytury oraz zasiłki socjalne, jakie mieszkańcom kraju oferuje Departament Ochrony Socjalnej, powinny rosnąć automatycznie, a uzależnione być od wysokości płac.

Te słowa wypowiedział wiceminister w Departamencie Ochrony Socjalnej Joe O’Brien, który sugeruje, iż nadszedł czas, by rozważyć możliwość ścisłego powiązania wszystkich zasiłków socjalnych, w tym emerytur ze średnią płacą krajową. Podwyżki w takim przypadku byłyby automatyczne, więc nie będzie wtedy potrzeby corocznej waloryzacji ich przez rząd, a system sam naliczać będzie wysokość zasiłków i emerytur.

Usprawni to cały system socjalny w Irlandii, mówił wiceminister O’Brien, ale jednocześnie chronić będzie mieszkańców kraju, którzy są beneficjantami Social Welfare przed popadaniem w ubóstwo ekonomiczne.

Obecnie Departament Ochrony Socjalnej bada tę możliwość, a minister Joe O’Brien powiedział:

– Od dawna istniały dobre argumenty za zmianami, ale myślę, że obecna sytuacja związana z kosztami życia uwydatniła potencjał zmian, jako narzędzia ochronnego dla osób zależnych od świadczeń socjalnych.

Jak zaznaczył w wypowiedzi wiceminister, będzie to odpowiedzią Irlandii na systemy działające w wielu państwach europejskich, gdzie świadczenia socjalne połączone są ściśle z wysokością średnich zarobków, a jednocześnie wzrost wysokości emerytury uzależnia się też od poziomu inflacji, więc ta rośnie w takim samym tempie.

Wiele organizacji społecznych reprezentujących emerytów, ale też osoby korzystające z pomocy Social Welfare z radością przyjęło tę informację, a jednocześnie podkreślono, że będzie to realizacja postulatów, jakie w tym zakresie wysuwano od lat.

Takie zmiany mogą zostać wpisane do reformy całego systemu socjalnego w Irlandii, więc zapisane będą w przepisach o świadczeniach socjalnych i prawie w emerytalnym.

Nie wiadomo jeszcze, czy emerytury i zasiłki będą miały formę ruchomą, czyli wraz ze spadkiem inflacji będą obniżane, bo to jest wciąż przedmiotem dyskusji.

Bogdan Feręc

Źr: NwesTalk

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ważny dzień dla Ir
Irlandia osiąga cel