Dzieci mają za mało ruchu

W badaniach przeprowadzonych w ramach udziału dzieci w sporcie i aktywności fizycznej oraz irlandzkiego monitora sportu (ISM) Sport Ireland ujawniono, że jedno na sześcioro dzieci ma zbyt mało aktywności fizycznej.

Dzieci, jak czytamy w raporcie, nie przestrzegają zalecanych norm aktywności fizycznej w ciągu dnia, a zaledwie 15% wykonuje sugerowaną ilość ćwiczeń fizycznych, co oznacza, że 23% szkół podstawowych, 12% szkół ponadpodstawowych, spełniało kryteria pod względem zalecanej ilości ćwiczeń w 2022 roku, a cztery lata wcześniej było to odpowiednio 13 procent ogółem oraz 10 i 17 procent uczniów w podziale na szkoły.

W badaniu ujawniono również, że coraz mniej dzieci do szkoły chodzi pieszo, jeździ na rowerze lub hulajnodze bez napędu elektrycznego, ale ten trend jest odwrotny u osób dorosłych, bo od kilku lat wzrasta ilość osób chodzących, jeżdżących na rowerach i na hulajnogach. Z badania wynika, że aktywność chodzenia i jeżdżenia do szkoły spadła od 2018 roku o 5%, z czego 37% uczniów chodziło pieszo, a 42% jeździło ówcześnie na rowerze lub hulajnodze.

Wzrósł jednak odsetek dzieci uprawiających sport i 96% uczniów szkół podstawowych oraz 84% uczniów szkół ponadpodstawowych uprawia jakąś formę sportu przynajmniej raz w tygodniu.

Na podstawie tych badań uznano, iż należy poczynić starania, aby aktywizować uczniów do chodzenia i jeżdżenia w drodze do szkoły, ale też poprawić wynik uprawiania aktywności fizycznej, więc skoncentrować promocję aktywności fizycznej.

W sprawie wypowiedziała się również wiceminister Hildegarde Naughton, która powiedziała, iż należy zintensyfikować wysiłki, aby dzieci szkolne, głównie dziewczynki, zwiększyły aktywność fizyczną, przede wszystkim te ze szkół ponadpodstawowych.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by Jeffrey F Lin on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Akcja przeciwko krad
PTSB informuje klien