Czy bydgoska PESA ma szansę zaistnieć w Irlandii?

Transport Infrastructure Ireland (TII) uruchomił procedurę przetargową, która dotyczy wymiany i dostawy nowych tramwajów dla Luas, a kontrakt wart jest ok. pół miliona euro.

TII zaznacza, że tramwaje dla Luasa muszą spełniać szereg warunków technicznych, a cały kontrakt będzie obowiązywał przez 15 lat, więc można go nazwać wieloletnim. Dokumentu przetargowe mówią również, że firma, która wygra przetarg, zajmie się zarówno wymianą taboru lekkich pojazdów kolejowych, jak technicznie nazywa się tramwaje w Irlandii, ale i dostarczenia nowych, które zasilą rozbudowywaną sieć transportową w kraju.

Do tego dodano, że oferent powinien mieć możliwość zwiększenia dostaw, jeżeli okaże się to niezbędne.

Już od jakiegoś czasu wiadomo, iż rośnie w kraju ilość podróży z wykorzystaniem transportu publicznego, a tylko Luas zrealizował w roku ubiegłym 48,2 miliona podróży.

Z dokumentów przetargowych wiadomo również, iż TII spodziewa się w latach kolejnych znacznego wzrostu ilości pasażerów, którzy korzystać będą z tramwajów w Irlandii, ale też rozwoju istniejących linii tramwajowych, jak i przewiduje się powstawanie nowych, co w połączeniu da rosnące zapotrzebowanie na wozy obsługujące pasażerów.

Rozbudowa linii tramwajowych planowana jest już teraz w Dublinie oraz Cork, ale w i nieco mniejszych miastach tworzone są plany budowy linii tramwajowych, jak ma to miejsce np. w Galway.

Pierwsza część nowego kontraktu obejmować będzie wymianę taboru, który jest już wysłużony, a następnie dostawę nowych wagonów, a te uzupełniać będą potrzeby kraju. TII dodaje, że kontrakt zacznie być realizowany prawie natychmiast po jego podpisaniu, a zamówienie złożone będzie w najkrótszym możliwym czasie.

Jak dodaje się w dokumencie przetargowym, firmy składające oferty, charakteryzować się muszą odpowiednią marką, ale też obrotami rocznymi w odpowiedniej wysokości, co stać się ma gwarancją jakości i rzetelności oferenta. Z tego jednak wynika, że warunki z łatwością spełni bydgoska PESA, a to ona mogłaby zaistnieć na irlandzkim rynku komunikacji publicznej.

PESA Bydgoszcz produkuje zarówno tramwaje, jak i pociągi, więc mogłoby się to być całkiem ciekawym doświadczeniem dla tej firmy, znanej i cenionej na całym świecie. Od dawna wiadomo, że do przetargu w Irlandii stanąć mają firmy z Hiszpanii, ale też Portugalii, a i swojego startu nie wykluczyła jedna z firm znajdujących się w Wielkiej Brytanii.

Nie ma jednak potwierdzenia, czy do przetargu zgłosi się bydgoska Pesa. To natomiast sprawdzimy, a jednocześnie przyjrzymy się, jak w zakresie gospodarczym działa nasza placówka dyplomatyczna oraz oddział Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Londynie, który swoim nienachlanym działaniem obejmuje także Irlandię.

Bogdan Feręc

Źr. TII

Fot. CC BY-SA 2.0William Murphy

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Dealz zapłaci karę
Zburzyć i zaorać d