Dealz zapłaci karę 7000 €

Paraolimpijska lekkoatletka otrzyma odszkodowania za „upokorzenie”, jakiego doznała podczas konfrontacji z ochroniarzem, który próbował jej powiedzieć, że jej pies przewodnik nie ma wstępu do sklepu Dealz.

Nadine Lattimore, która reprezentowała Irlandię w lekkoatletyce podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie w 2012 r., otrzymała odszkodowanie w wysokości 7000 € przyznane przez Workplace Relations Commission na podstawie skargi złożonej w rozumieniu ustawy o równym statusie z 2000 r. Skarga została złożona przeciwko firmie Dealz Limited po incydencie, do którego doszło w sklepie w Ilac Centre w Dublinie 1 dnia 23 sierpnia 2024 roku.

Lattimore podczas rozprawy zeznała, że ​​weszła do sklepu, aby kupić balony i szła do kasy ze swoim psem przewodnikiem, aby poszukać pomocy, gdy usłyszała za sobą „jakiś hałas”. Zdała sobie sprawę, że chodzi o nią, dopiero gdy usłyszała mężczyznę mówiącego „coś w rodzaju: »przepraszam, ten pies nie ma tu wstępu«”.

Kobieta powiedziała przed WRC, że ​​„poczuła się upokorzona, zawstydzona i nieco bezbronna”.

Jak poinformowano w sądzie, kierowniczka sklepu natychmiast stwierdziła, że ​​jej pies przewodnik jest „mile widziany” w sklepie i że była to pomyłka, która „nigdy nie powinna była mieć miejsca”.

Kierowniczka i ochroniarz przeprosili, powiedziała pani Lattimore WRC, a i otrzymała również wyjaśnienie dotyczące „rotacji ochroniarzy”, zauważyła arbiter trybunału WRC Penelope McGrath, która dodała:

– Poza początkową konfrontacją z ochroniarzem nie wskazała personelu jako winnego. Jej obawy budziło jednak to, że taka sytuacja w ogóle zaistniała. Jako osoba niepełnosprawna uważa, że ​​nie powinna być stawiana w sytuacji, w której musi identyfikować swoją niepełnosprawność lub ją wyjaśniać.

Jak zauważyła Penelope McGrath, ze względu na obecność psa przewodnika i „wszelkich związanych z tym akcesoriów” nie mogło być „żadnych wątpliwości” co do niepełnosprawności pani Lattimore.

W uzasadnieniu McGrath napisała także, iż ​​najwyraźniej Dealz zaakceptował wersję wydarzeń pani Lattimore, ponieważ nie wezwał na rozprawę przed WRC potencjalnych świadków, którzy mogliby zakwestionować jej zeznania, i odrzuciła argument firmy, że nie spełniła ona wymogów dotyczących powiadomienia wynikających z ustawy o równym statusie.

Arbiter WRC Penelope McGrath nakazała jednocześnie Dealz Ltd wypłacenie pani Lattimore 7000 € odszkodowania. Wydała również polecenie, aby sprzedawca szkolił swoich pracowników w zakresie ustawy o równym statusie „w sposób powtarzalny” i umieścił tablice z napisem: „Psy przewodniki i psy asystujące są mile widziane”.

Dodała, że ​​ma to na celu „zademonstrowanie przez Dealz swojego stałego zaangażowania i przestrzegania ustawy o równym statusie”.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Fot. CC BY-SA 4.0 Karol Szejner

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
O ile wzrosną przys
Czy bydgoska PESA ma