Czy będzie stan wyjątkowy w Irlandii?

To całkiem prawdopodobne i może być wprowadzony już w najbliższych dniach, o ile największa partia opozycyjna uzyska poparcie dla swojego projektu wprowadzenia stanu wyjątkowego, a do głosowania namawia zarówno mniejsze ugrupowania, jak i koalicję rządzącą.

Wniosek przedstawi rzecznik partii ds. mieszkalnictwa Eoin Ó Broin, który w miniony weekend stwierdził, że mamy do czynienia z „mieszkaniowym kryzysem narodowym” i stan wyjątkowy w tym zakresie powinien zostać ogłoszony. Wniosek w tej sprawie złożony zostanie w Dáil we wtorek, czyli jutro.

Sinn Féin wzywa też mieszkańców Irlandii, aby pojawili się na wiecu protestacyjnym w następną sobotę o godzinie 13:00 na Parnell Square w Dublinie, a manifestacja ma na celu zwrócenie uwagi rządzących na kryzys mieszkaniowy i jego wpływ na życie wszystkich ludzi w kraju.

Eoin Ó Broin powiedział:

– Sinn Féin wykorzysta czas naszych własnych posłów w Dáil, aby przedstawić wniosek o ogłoszenie stanu wyjątkowego w kwestii mieszkalnictwa. Szokujące komentarze ministra O’Briena w niedawnej debacie medialnej, stwierdzające, że nie ma sytuacji kryzysowej w zakresie mieszkalnictwa, po raz kolejny pokazały, jak bardzo ten rząd jest oderwany od rzeczywistości. Minister O’Brien jest na stanowisku od ponad dwóch lat, a kryzys mieszkaniowy tylko się pogorszył w jego wariancie zarządzania. Czynsze wciąż rosną, ceny domów wciąż rosną, a bezdomność jest rekordowa.

Sinn Féin, ale też poszczególni członkowie tego ugrupowania, wielokrotnie zwracali uwagę, że rząd koalicyjny prezentuje wysoką niezdolność do radzenia sobie z kryzysem mieszkaniowym, a na dodatek twierdzi, że jest inaczej, niż jest w rzeczywistości – skwitował swoją wypowiedź Ó Broin.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo Creative Commons Attribution 2.0 Sinn Féin

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
To będą trudne św
Nieciekawe przedpoł