To będą trudne święta Bożego Narodzenia

Gospodarstwa domowe borykają się już teraz z dużymi problemami finansowymi i nawet wprowadzone przez nie oszczędności, niewiele pomagają w życiu codziennym, a dzieje się tak z powodu utraty siły nabywczej pieniądza.

Unia Kredytowa opublikowała właśnie dane, a z tych wynika, że inflacja w Irlandii obniżyła średnią siłę nabywczą tutejszych konsumentów o 3000 € rocznie, więc tyle mniej pieniędzy ma obecnie w swoim portfelu statystyczne gospodarstwo domowe. Oznacza to, że oszczędzanie będzie pogłębione, a i może istotnie wpływać na święta Bożego Narodzenia, które staną się skromniejsze.

O spadku nastrojów konsumenckich mówi też najnowszy Indeks Nastrojów Konsumenckich Credit Union, a 61% respondentów uważa, że obecnie jest już znacznie gorzej niż w roku 2020, kiedy na dochodach i możliwościach zakupowych odciskał się Covid-19.

1/3 konsumentów stwierdziła podczas badania, iż zmuszona będzie do naruszenia swoich oszczędności, aby sfinansować święta, natomiast 1/5 albo pożyczy pieniądze na święta, albo znajdzie inne rozwiązanie, by zakupić produkty na święta, chociaż jeszcze nie wiedzą, w jaki zrobią to sposób. Większość osób, która deklaruje, że pożyczy pieniądze na święta, jest w grupie wiekowej 45 – 54 lata, a ci, którzy nie wiedzą jeszcze, jak sfinansują święta, mają poniżej 45 lat.

Badanie przeprowadzone zostało na reprezentatywnej grupie mieszkańców Irlandii przez pracownię Core Research, która dodaje, że większość mieszkańców kraju, będzie miała problemy ze sfinansowaniem tych świąt.

Analitycy twierdzą, iż wysokie ceny nośników energii, ale też wysokie ceny artykułów spożywczych sprawią, że te święta Bożego Narodzenia będą raczej skromniejsze, a w niektórych przypadkach znacznie. Tegoroczna inflacja na koniec roku wynieść ma wg analityków ok. 8%, natomiast na koniec poprzedniego roku było to 2,4% i już mówiło się, iż w sklepach jest drogo.

Nastroje konsumentów spadły od poprzedniego miesiąca z 46,1 do 45,3 punktu, co pokazuje, że w kraju coraz trudniej jest znaleźć optymistów i osoby, które wykazują spokój w sytuacji, gdy rachunki rosną, a i wzrastają ceny w sklepach. Oceniono również, że nastroje irlandzkich konsumentów są „głęboko pesymistyczne”, a i utrzymują tendencję spadkową.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Kevin Dowling on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Niektórzy ministrow
Czy będzie stan wyj