Coveney spotka się ze swoim nowym odpowiednikiem z UK

Minister Simon Coveney zaplanowane ma na dzisiejszy wieczór spotkanie z nowym ministrem ds. zagranicznych Wielkiej Brytanii Jamesem Cleverlyem.

Panowie rozmawiać będą głównie o sprawach związanych z Brexitem, a te poprzedzać mają piątkową roboczą międzyrządową konferencję brytyjsko-irlandzką.  Spotkanie ministrów następuje po wznowieniu rozmów na linii Unia Europejska – Wielka Brytania i po odmrożeniu stosunków na linii Dublin – Londyn, a do ochłodzenia stosunków przyczynił się walnie poprzednik premier Truss Boris Johnson.

Podczas rozmów ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii i Republiki Irlandii rozmawiać mają m.in. o kwestiach brexitowych, wojnie na Ukrainie, omówią działanie Rady Bezpieczeństwa ONZ, ale szczegółowo omówiony ma być również Protokół z Belfastu, czyli Irlandii Północnej.

Nowe otwarcie, jak nazywa się przywrócenie rozmów Brytyjczyków z Unią Europejską, zapoczątkowane zostało przez premier i liderkę Partii Konserwatywnej Liz Truss, która na konferencji partii powiedziała, że od dzisiaj urzędnicy jej gabinetu i odpowiedzialni za współpracę z UE, rozpocząć mają negocjacje w zakresie Protokołu Irlandzkiego i umowy Brexitowej.

Pierwsze oznaki poprawy stosunków pojawiły się już w ubiegły piątek, kiedy minister James Cleverly rozmawiała z unijnym głównym negocjatorem ds. Brexitu Marošem Šefčovičem, a powiedział wtedy, że pojawiły się dobre znaki, które mogą zwiastować możliwość rozwiązania problemu, czyli znikną kwestie sporne w zakresie umowy o funkcjonowaniu Irlandii Północnej na wspólnym rynku UE oraz współpracy gospodarczej na linii Wielka Brytania – Irlandia Północna.

W całej Unii Europejskiej podniósł się również poziom optymizmu, więc wiele państw spodziewa się teraz, że uda się wypracować jakieś zadowalające rozwiązania i umowa wyjściowa obowiązywać będzie nadal, natomiast Wielka Brytania uzyska pewne przywileje związane z eksportem i importem do i z Irlandii Północnej.

W tej sprawie minister spraw zagranicznych Republiki Irlandii Simon Coveney powiedział:

– To jest zmiana kursu, bardzo pożądana zmiana kursu, w którą brytyjski rząd angażuje się teraz poważnie, zamiast iść naprzód z jednostronnymi działaniami, które z pewnością spowodowałyby o wiele więcej problemów, niż by rozwiązały. UE wykazała gotowość do kompromisu, aby spróbować odpowiedzieć na uzasadnione obawy, które zostały wyrażone w Irlandii Północnej i okaże się, czy ten nowy brytyjski rząd jest gotowy do kompromisów, aby osiągnąć porozumienie.

Dzisiaj rozpoczną się natomiast rozmowy Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, a te dotyczyć mają Protokołu Irlandzkiego. Wyznaczono już harmonogram rozmów, który przewiduje spotkania zaplanowane na kilka miesięcy. Ma być też przygotowany szczegółowy kalendarz spotkań, jednak to owiane jest mgiełką tajemnicy i żadna ze stron nie chce zdradzić, kiedy i w jakiej formie rozmowy będą się odbywać.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Zdj: Creative Commons Attribution 2.0

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nowa naczelna lekarz
Wzrost cen domów ni