Nowa naczelna lekarz kraju

Po odejściu ze stanowiska naczelnego lekarza kraju Tony’ego Holohana, na tym stanowisku powstał wakat, a wtedy zaczęły się poszukiwania zastępcy.

Mówiło się, że tym może zostać ówczesny zastępca Holohana, ale pojawiły się też inne kandydatury, a jak się okazuje, nową szefową ds. zdrowia publicznego została wieloletnia współpracownica Holohana. Profesor Breda Smith znana była z tego, iż czynnie walczyła z pandemią koronawirusa, a w szczytowym momencie miała przyczynić się do wprowadzenia rozwiązań, które powstrzymywały rozwój zakażeń.

Pani profesor Breda Smith została też pierwszą kobietą w kraju, która obejmuje stanowisko naczelnego lekarza kraju.

Przed profesor Smith stoją też trudne zadania, bo świat medycyny w Irlandii spodziewa się, że jesień i zima w tym sezonie mogą być trudne dla szeroko pojętej medycyny, gdyż mogą nałożyć się na siebie dwie epidemie. Chodzi to o znaczne zwiększenie zakażeń i zachorowań powodowanych koronawirusem, ale też zakażeń grypowych.

Dlatego ważne jest, aby zarządzenie zdrowiem publicznym oparte było na doskonałej wiedzy w tym zakresie, a panią profesor uważa się za osobę, która poradzi sobie z wyzwaniem.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: RTE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish president to
Coveney spotka się
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська