Co trzecie dziecko na świecie zagrożone niedoborem wody

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Na całym świecie już teraz na obszarach narażonych na wysoki lub bardzo wysoki niedobór wody żyje 739 mln dzieci, a zmiany klimatu grożą dalszym pogorszeniem sytuacji. Najnowszy raport przygotowany przez UNICEF ostrzega, że postępujące ograniczenie dostępu do bezpiecznych źródeł wody oraz niezbędnych usług wodnych i sanitarnych ma coraz poważniejsze konsekwencje dla życia najmłodszych, wpływając na ich zdrowie psychiczne i fizyczne.

Raport The Climate Changed Child, opublikowany przez UNICEF przed szczytem klimatycznym COP28, wskazuje, że najwięcej dzieci narażonych na zagrożenia wynikające z ograniczonych zasobów wodnych, wysokiego poziomu sezonowej zmienności w dostępie do jej źródeł, spadku poziomu wód gruntowych lub ryzyka suszy żyje w regionach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej oraz Azji Południowej.

© UNICEF_UN0847828_Haro

© UNICEF_UN0847828_Haro

Według raportu w 2022 r. prawie miliard dzieci na świecie było narażonych na wysoki lub skrajnie wysoki poziom stresu wodnego. To wskaźnik określający, jakie jest całkowite zapotrzebowanie na wodę (do użytku domowego, w przemyśle i rolnictwie), a jakie są dostępne, odnawiające się zasoby wód powierzchniowych i podziemnych. W tym czasie 739 mln dzieci zagrażał wysoki lub skrajnie wysoki niedobór wody, a 470 mln –wysokie lub skrajnie wysokie ryzyko suszy.

© UNICEF_UN0855414_Naftalin

© UNICEF_UN0855414_Naftalin

Z kolei skrajna wrażliwość na warunki dotyczące wody dotyczyła 436 mln dzieci, które doświadczały jednocześnie poważnych konsekwencji jej niedoboru oraz skutków braku dostępu do usług związanych z wodą pitną. Takie warunki nie tylko narażają życie, zdrowie i dobre samopoczucie najmłodszych, ale są też jedną z głównych przyczyn zgonów dzieci poniżej 5. roku życia z powodu chorób, którym można zapobiec.

Wysychające źródła wody, ekstremalne upały, zanieczyszczenie powietrza, niewystarczające zasoby żywnościowe – to konsekwencje zmian klimatycznych, które są katastrofalne dla dzieci. Ich organizmy są znacznie bardziej wrażliwe niż osób dorosłych. Nie mogą się właściwie rozwijać, cierpi ich zdrowie psychiczne i fizyczne

Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska

Potrzeby najmłodszych są często spychane na dalszy plan, ignorowane lub w dużej mierze pomijane w dyskusjach na temat stanu środowiska naturalnego. Tylko 2,4 proc. środków na walkę ze zmianami klimatu wspiera projekty, które obejmują działania odpowiadające na potrzeby dzieci. To wymaga zdecydowanej i natychmiastowej zmiany podejścia

Renata Bem

© UNICEF_UN0476403_Pancic

© UNICEF_UN0476403_Pancic

W takich okolicznościach inwestycje w bezpieczną wodę pitną i usługi sanitarne są niezbędną pierwszą linią obrony w celu ochrony dzieci przed skutkami zmian klimatu. W ramach nadchodzącego szczytu COP28 UNICEF wzywa światowych przywódców i społeczność międzynarodową do podjęcia kroków niezbędnych do zapewnienia dzieciom planety nadającej się do życia.

Pełna treść raportu dostępna jest na tej stronie.

UNICEF Polska

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poseł, który wzywa
Polskie mleczarstwo

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!