Citywest Transit Hub nie będzie przyjmować uchodźców

W najbliższych dniach Citywest Transit Hub, czyli punkt tranzytowy dla uchodźców wojennych z Ukrainy i azylantów, nie będzie przyjmował nowych osób.

Ma to związek ze zmianami, jakie będą wprowadzone w Citywest, a łączą się z możliwościami przetwarzania danych i transferu osób. Punkt nie będzie przyjmował nowych osób od 24 do 27 grudnia włącznie, o czym poinformowana została ukraińska ambasador w Irlandii Larysa Gerasko, natomiast informację podał Departament ds. Dzieci, Równości, Niepełnosprawności, Integracji i Młodzieży, który koordynuje całą akcję.

Citywest Transit Hub będzie jednak świadczył wszelkie dotychczasowe usługi dla osób, które znajdują się w centrum.

Osoby, które w tym okresie przybywać będą do Irlandii, kierowane będą po przejściu kontroli na lotnisku do lokalnych punktów zakwaterowania na terenie kraju, o czym powiedział rzecznik Departamentu ds. Dzieci i Integracji:

Osoby przybywające do państwa z Ukrainy w tym czasie i potrzebujące zakwaterowania zostaną tymczasowo zakwaterowane w wyznaczonych miejscach władz lokalnych. Osoby przybywające w tym czasie zostaną powitane w punkcie wjazdu do państwa i skierowane do odpowiedniego miejsca.

Departament dodaje, że problemy z zakwaterowaniem w Citywest Transit Hub nie skończą się 27 grudnia tego roku, gdyż w ograniczonym zakresie usług centrum działać będzie do 13 stycznia 2023 roku, a osobom planującym przyjazd do Irlandii, zaleca się obecnie, pozostanie w miejscach zakwaterowania tymczasowego na terenie Unii Europejskiej.

Departament kierowany przez Roderica O’Gormana dodaje, że możliwości kraju pod względem zakwaterowania uchodźców i azylantów są obecnie „bardzo ograniczone”, a problemy z zakwaterowaniem będą utrzymywać się jeszcze do połowy stycznia, choć mogą być też obserwowane w terminie późniejszym.

Rzecznik Departamentu Integracji dodał:

Departament prosi ukraińskich beneficjentów ochrony tymczasowej i wnioskodawców o ochronę międzynarodową, którzy znajdują się obecnie w bezpiecznej sytuacji, aby nie podróżowali do Irlandii, jeśli to możliwe, w ciągu najbliższych dwóch tygodni i odłożyli planowanie podróży do Irlandii do Nowego Roku. Departament będzie pracował przez cały okres świąteczny ze swoimi kolegami ze społeczeństwa obywatelskiego, aby zapewnić miejsce do spania osobom przybywającym w tym okresie. Życzy tym, którzy osiedlili się tutaj w tym roku, bezpiecznych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo President of Ukraine and is licensed under the Creative Commons Attribution 4.0 International license.

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EU leaders agree new
Zanim został premie