„Christmas Bonus” także jesienią?

Dodatek, który wypłacany jest beneficjentom Social Welfare przed Bożym Narodzeniem, może doczekać się w tym roku powielenia, a odbiorcy płatności socjalnych, prawdopodobnie otrzymają go także jesienią.

Gabinet omawia teraz możliwości budżetowe, a pojawiła się propozycja, by w związku z kryzysem kosztów utrzymania, emeryci i osoby otrzymujące płatności z opieki społecznej, czyli ok. 1,4 mln osób, otrzymało też dodatkowy jesienny bonus. Ma być to częścią szeregu natychmiastowych, jednorazowych środków wsparcia, które rząd zapowiadał przed rozpoczęciem prac budżetowych.

O ile płatność znajdzie się w budżecie, zatwierdzenie tego dodatku może dokonać się nawet do końca września tego roku, by przyspieszyć wypłatę ok. 350 mln €, jakie dodatkowo kosztować będzie ten bonus Skarb Państwa.

Żeby otrzymać jesienny bonus z Social Welfare, trzeba będzie spełnić dokładnie takie same kryteria, jak w przypadku premii otrzymywanej na Boże Narodzenie, więc przebywać na zasiłku dla poszukujących pracy przez minimum 12 miesięcy, chociaż zaproponowano też, aby ten okres mocno skrócić.

Dodatkowo mówi się też o kredycie w wysokości 200 €, co miałoby pokryć cześć rachunków za energię elektryczną, ale tutaj dużo do powiedzenia ma Fianna Fáil, która nie do końca chce się zgodzić, aby Skarb Państwa dotował kolejnymi milionami euro zużycie prądu. Wg niektórych przedstawicieli „FF” należy wprowadzić w tym przypadku kryterium dochodowe, aby dopłatę otrzymywały osoby potrzebujące wsparcia.

Samo ogłoszenie budżetu może w tym roku zostać przyspieszone, więc zamiast w połowie października, jego publikacja i przyjęcie zbiegnie się w czasie z końcówką września, co ma być działaniem rządu na wnioski opozycji, która chce wcześniejszych działań budżetowych w czasie kryzysu.

Budżet 2023 odzwierciedlać ma również rosnące koszty życia, więc dodatkowo obejmować pakiet podwyżek podstawowych świadczeń socjalnych, ale też zmianę progów dochodowych, a także obniżenie niektórych opłat za naukę, w tym dla studentów.

Więcej szczegółów w tej spawie pojawić ma się jutro, gdy rząd przedstawi Letnie Oświadczenie Gospodarcze, ale już teraz wiemy, że wydatkowane zostanie w przyszłorocznym budżecie o 4 mld € więcej, w tym na wsparcie dla gospodarstw domowych.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Ceasefire possible i
Mieszkańcy Irlandii