Ceny hurtowe energii elektrycznej ponownie są niższe

Nie oznacza to jednak, że rachunki klientów indywidualnych będą niższe, gdyż wzrosły od ubiegłego roku o 35% i utrzymują się na poziomie wysokim.

Dane, jakie opublikował właśnie Single Electricity Market Operator (SEMO), pokazują, że majowe ceny hurtowe na rynku energii elektrycznej ponownie zostały obniżone, z czego nie wynika absolutnie nic dla odbiorców indywidualnych.

SEMO zarządza rynkiem energii elektrycznej na całej wyspie, a twierdzi, że średnia dzienna cena energii elektrycznej za megawatogodzinę w maju wyniosła 105,21 euro, co oznacza spadek o 27% w porównaniu z majem ubiegłego roku.

Do końca poprzedniego miesiąca średnia cena prądu obniżyła się o 32%, wynosząc 139,49 € za megawatogodzinę, co porównano z tym samym pięciomiesięcznym okresem ubiegłego roku. Średnia cena dzienna prądu w porównaniu z kwietniem tego roku spadła w maju o 16%, dodaje SEMO.

Single Electricity Market Operator powiedział jednak, że krajowe rachunki za energię elektryczną pozostały jednak w większej części niezmienione, co liczone jest od ostatnich wysokich podwyżek w ubiegłym roku.

Firmy energetyczne informują w zakresie cen, że powinniśmy się cieszyć, iż nie przełożyły pełnego wzrostu podwyżek cen hurtowych i nie przeniosły ich na klientów, a ma to związek ze wprowadzeniem zabezpieczeń cenowych, jakie stosowano w ostatnich dwóch latach.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Jonathan Hanna on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
To będzie ciepły w
Premier spodziewa si