Premier spodziewa się wzrostu uchodźców z Ukrainy

Taoiseach Leo Varadkar powiedział, że zniszczenie tamy Nowa Kachowka może wywołać kolejną falę emigracji z Ukrainy, a to spowoduje wzrost ilości uchodźców wojennych w Irlandii.

Wg Varadkara, zalane zostały ogromne połacie ziemi, a ewakuowana z tych terenów ludność cywilna, pozostająca do tej pory w atakowanej przez Rosję Ukrainie, może podjąć decyzję o opuszczeniu swojego państwa. Jak dodał irlandzki premier, powódź, jaka spowodowana została przerwaniem tamy, może mieć potencjał wywołania kolejnej fali imigracyjnej, a część uchodźców prawdopodobnie trafi do Irlandii.

Leo Varadkar:

Musimy się przygotować na możliwość wzrostu ilości Ukraińców w innych częściach Europy, w tym w Irlandii, ale musimy się też upewnić, że Ukraina otrzyma potrzebną jej pomoc humanitarną. Jedną z rzeczy, które z pewnością będziemy omawiać w gabinecie, jest to, w jaki sposób możemy zapewnić, iż pomoc dotrze do ludzi na Ukrainie, ale też na terenach okupowanych przez Rosję, ponieważ będzie to kluczowe. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia – to prawie jak scena biblijna, zobaczyć domy pod wodą i zobaczyć tak wysoki poziom wody. Pierwszą rzeczą musi być pomoc humanitarna dla ludzi, którzy są tam w tej chwili.

Premier Varadkar dodał, że cały gabinet zbada, czy można zrobić coś więcej w tej sprawie, by wesprzeć międzynarodowe agencje humanitarne, w tym Czerwony Krzyż i organizację Lekarze bez Granic.

Leo Varadkar:

To naprawdę szokująca sytuacja i ogromna katastrofa humanitarna w kraju, który jest w stanie wojny od ponad roku. Jestem również świadomy, że jest to strefa wojny i musimy być również świadomi bezpieczeństwa pracowników organizacji humanitarnych.

Premier wypowiedział się również o płatności, jaką Republika Irlandii wnieść ma do Unii Europejskiej, co wiąże się z nieprzyjęciem do kraju 350 relokowanych uchodźców, którzy ubiegali się o azyl. Chodzi tu – powiedział szef gabinetu, iż płatność wynika z porozumienia, a to zawarte zostało ponad dwa lata temu w czasie, kiedy kraje basenu Morza Śródziemnego borykały się z nienaturalnym wzrostem uchodźców, jacy przybywali z Afryki.

Leo Varadkar:

– Od tego czasu sytuacja zasadniczo się zmieniła. Jesteśmy teraz jednym z krajów pod presją, ponieważ przyjęliśmy ogółem prawie 100 000 osób, głównie z Ukrainy, ale także z innych części świata. To zmienia sytuację, więc nie jesteśmy już w stanie przyjąć tych 350 osób z regionu Morza Śródziemnego, ale zamiast tego wniesiemy wkład finansowy, który jest dozwolony. Irlandia nie będzie ograniczać liczby uchodźców, których jest skłonna przyjąć. Wiem, że są ludzie, którzy chcieliby, abyśmy ograniczyli liczbę osób ubiegających się o ochronę międzynarodową w Irlandii – to nie jest realne, nie jest legalne i nie jest praktyczne. Jednak możemy lepiej zarządzać przepływami i to jest jedna z rzeczy, którą staramy się robić.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo Radio Wnet

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ceny hurtowe energii
Jak wygląda wzrost