Były minister napisał książkę o Mary Lou McDonald

Shane Ross znany jest w Irlandii, jako były już minister transportu, a jako poseł niezależny, uważał, że irlandzka polityka stale ewoluuje, ale nie zawsze w dobrym kierunku.

Tym razem skupił się na postaci Mary Lou McDonald, czyli szefowej Sinn Féin, a uważają ją za obecnie najważniejszą postać na irlandzkiej scenie politycznej. Ross dodaje w swoim opracowaniu, że o ile McDonald i jej partia wygra kolejne wybory, a ma na to duże szanse, stanie się pierwszą kobietą w Irlandii, która zasiądzie w fotelu taoiseacha, czyli będzie premierem kraju. McDonald będzie też pierwszą szefową Sinn Féin, która kiedykolwiek weszła do rządu, więc ważne jest, by poznać całą drogę życiową i polityczną potencjalnej premier.

Shane Ross w rozmowie z dziennikarzami użył też stwierdzenia, że McDonald jest także ulubienicą ludzi, więc ma ogromne poparcie społeczne, a i dużo zaufania. Ross dodaje, że Mary Lou McDonald stale od przejęcia przywództwa w partii budowała swoją potęgę, a pierwsze sukcesy przyszły niedawno, gdy Sinn Féin stało się największą partią w Irlandii Północnej i to ono ma tam stworzyć gabinet.

Ukoronowaniem politycznej drogi Mary Lou McDonald stać się mogą natomiast wybory w Republice Irlandii, więc wygrana Sinn Féin i stworzenie rządu, będzie postrzegane przez wielu, jak koronowanie McDonald na królową wyspy, a następnie, gdy doprowadzi do zjednoczenia, trudno będzie ją w krótkim czasie zdetronizować.

Shane Ross opowiadając w swojej książce o politycznej drodze Mary Lou McDonald, ujawnia też wiele nieznanych do tej pory faktów, bo mówi, że przygodę z polityką zaczęła dosyć późno, gdyż wieku 29 lat, a i nie była nigdy członkinią IRA, jak wielu polityków Sinn Féin. Wywodzi się też z innej kulturowo rodziny, bo jej rodzice byli nacjonalistami, a fotel szefa partii wywalczyła sobie sama, albowiem wcześniej, nikt z jej krewnych nie był w polityce.

Ross przypomina też, że McDonald w pierwszych latach swojej politycznej działalności była członkinią Fianna Fáil, a dopiero przejście Mary do Sinn Féin, zdefiniowało ją, jako polityka, a i pozwoliło na rozwinięcie skrzydeł.

Były minister mówi też o Mary Lou McDonald, jako o osobie prywatnej, więc opisuje dwoistość jej osobowości, czyli ukazuje obraz otwartej, miłej, cichej, ciepłej i spokojnej, ale też Mary niespokojnej, głośnej, walczącej i politycznie drapieżnej.

Co ciekawe, wg Rossa, były lider Sinn Féin Gerry Adams, poszukiwał takiej właśnie osoby, a Mary Lou McDonald spełniała postawione przez ówczesnego i wieloletniego lidera „SF” wszystkie warunki, by stać się w partii osobą poważaną, zastępcą Adamsa, a później namaszczoną przez niego na szefa ugrupowania. To ocenione zostało przez Shane Rossa, jako doskonały ruch polityczny, więc Gerry Adams, po pierwsze przygotowywał ją przez cały okres współpracy do objęcia szefostwa nad Sinn Féin, a po wtóre był to doskonały wybór, co widać m.in. po wynikach sondaży.

Więcej o liderce Sinn Féin dowiedzieć się będzie można z książki Shane Rossa, która już się ukazała, a zatytułowana jest – „Mary Lou McDonald: A Republican Riddle”.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Image: Creative Commons Attribution 2.0

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Zostanie, czy upadni
Przyjmowanie uchodź