Była wicepremier Irlandii chce ogólnounijnego prawa o cybernękaniu

Minister w rządach Endy Kenny’ego i Leo Varadkara, a obecnie deputowana Fine Gael do Parlamentu Europejskiego uważa, że powinny powstać wspólne unijne przepisy, które ułatwią walkę z cybernękaniem.

Jak powiedziała Frances Fitzgerald, część państw z Unii Europejskiej tworzy już lub stworzyła swoje przepisy, a na ich podstawie ściga się różne typy internetowych przestępców, a nawet tych stosujących cyberprzemoc, ale nie ma przepisów wspólnych odnoszących się do cybernękania. Dlatego, co dodaje deputowana Fitzgerald, Unia Europejska powinna nakreślić i wprowadzić „wspólne ramy kompleksowego ustawodawstwa”.

Posłanka do PE Frances Fitzgerald stwierdziła w wywiadzie, jakiego udzieliła Euronews:

– Niektóre inne kraje mają częściowe ustawodawstwo, ale teraz mówimy, że potrzebujemy kompleksowego ustawodawstwa w całej Europie. Potrzebujemy europejskiego prawa, europejskiej dyrektywy, aby zapewnić skuteczne radzenie sobie z cybernękaniem, ponieważ prowadzi ono do śmierci.

Do inicjatywy chcą też dołączyć posłowie z innych państw, a przedstawiono też, jako wzór do naśladowania Francję i Włochy, które zaczęły walczyć ze zjawiskiem cybernękania.

Inicjatorem dyskusji w Parlamencie Europejskim będzie Grupa EPP, czyli Zjednoczona Lewica Europejska i zwróci się o zorganizowanie takiej debaty, przy następnej sesji plenarnej w Strasburgu. EPP proponuje również, aby podczas tego posiedzenia wystąpiła Jackie Fox, matka młodej Irlandki, która popełniła samobójstwo po wieloletnim internetowym prześladowaniu.

Historia Nicole Fox odbiła się w 2018 roku szerokim echem w Irlandii, ale też w Europie, kiedy dziewczyna w wieku 21 postanowiła odebrać sobie życie, po wielu latach dręczenia jej przez internetowych oprawców.

Od chwili śmierci Nicole jej matka Jackie Fox prowadzi walkę, w której stara się, aby stworzone zostały odpowiednie przepisy, a te stawały po stronie osób prześladowanych w sposób cyfrowy. Matka Nicole chciałaby również, żeby przepisy były wspólne, przynajmniej dla całej Europy, co pozwoli ścigać przestępców na terenie wszystkich państw unijnych, a prawo będzie w tym zakresie jednoznaczne.

Jackie Fox powiedziała Euronews:

Tak więc znęcanie się w internecie jest znacznie gorsze niż przemoc fizyczna, ponieważ kiedy już dostanie się do twojej głowy…, wiesz…, twoje zdrowie psychiczne jest zepsute. O wiele trudniej jest wyrzucić to z głowy, mentalne znęcanie online, niż znęcanie fizyczne. To wynika z jej doświadczenia. Myślę więc, że nie powinno to dotyczyć tylko Irlandii: jeśli to prawo działa tak, jak w Irlandii, dlaczego nie wprowadzić go w całej Europie?

Bogdan Feręc

Źr: Euronews

Photo CC-0 1.0 universal EU

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Waldemar Skrzypczak;
Polskie banki na raz