66 lub 67 lat – da różnicę w wysokości emerytury

W przyszłym tygodniu minister ds. ochrony socjalnej Heather Humphreys spotka się ponownie z wicepremierem Leo Varadkarem, ministrem środowiska Eamonem Ryanem oraz wydatków publicznych i reform Michaelem McGrathem, z którymi rozmawiać będzie o przyszłości emerytur państwowych.

Minister Humphreys chce, aby zróżnicować wysokość emerytur w zależności od lat pracy, przy jednoczesnym zachowaniu wieku emerytalnego na poziomie 66 lat. Oznacza to, że wciąż na emeryturę będzie można przejść w wieku 66 lat, jednak po przepracowaniu jednego roku więcej, emerytura wypłacana przez Social Welfare miałaby wzrosnąć. Tak samo wzrośnie, o ile osoba w wieku emerytalnym pracować będzie do np. 68 lat.

W tej kwestii jest jeszcze dużo niejasności i kontrowersji, gdyż po pierwsze nie ma jeszcze szczegółów w zakresie wysokości emerytury ze względu na zwiększoną ilość lat pracy, a po drugie, pojawiły się już opinie, że to próba podniesienia wieku emerytalnego, ale tylnymi drzwiami.

Minister Heather Humphreys rozmawiała już wcześniej z Leo Varadkarem i Michaelem McGrathem o jej propozycjach, jednak nie uzgodniono wspólnego stanowiska w tej sprawie i na tym etapie proponowanych zmian, nie można powiedzieć, jakie jest stanowisko obu panów.

Ważne jest też, że wiek emerytalny, wzrosnąć miał do 67 lat już w roku ubiegłym, jednak rząd wstrzymał tę decyzję, a premier Micheál Martin zapewniał ówcześnie, że nie zostanie podniesiony do 67 lat za jego kadencji. Ta wkrótce się skończy, więc premier dotrzyma obietnicy, co podkreśla się w przekazie Fianna Fáil.

Sama propozycja dobrowolnego podniesienia wieku emerytalnego ma związek z propozycją Fine Gael, a to ugrupowanie chce wprowadzenia elastycznej formy wieku emerytalnego, więc pracę do 66 roku życia, z możliwością wydłużenia lat pracy na żądanie pracownika.

Podobne było zalecenie Komisji Emerytalnej Oireachtas, chociaż członkowie Komisji uznali, że wiek emerytalny powinien wzrosnąć w Irlandii do 67 lat, ale nie o kolejną ilość lat.

Wiadomo obecnie, że do takiego rozwiązania skłania się też Fianna Fáil, chociaż część członków ugrupowania dodaje, iż wiek emerytalny, nie powinien być podwyższany ustawowo, natomiast dłuższa praca zawodowa, powinna dawać rękojmię znacząco wyższej emerytury, co zachęcać ma do dłuższej pracy.

Formalna decyzja w tej sprawie podjęta zostanie jesienią, ale nie jest pewne, czy przepisy zaczną obowiązywać od przyszłego roku, gdyż jak podają źródła rządowe, wprowadzenie systemu po zakończeniu prac legislacyjnych, może zająć kilka miesięcy.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Tapped phone call sh
Rząd prawdopodobnie