Zmienią się przepisy o odpowiedzialności lekarskiej

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Premier Micheál Martin zapowiedział, że do końca roku powstaną nowe przepisy, które nakładać będą na lekarzy oraz personel medyczny obowiązek przyznania się do błędu, o ile taki zostanie popełniony.

Przepisy pojawią się w początkach przyszłego miesiąca, by mogły trafić do parlamentu, który zajmie się zmianami ustawowymi. O wprowadzenie tych przepisów do ostatnich dni przed śmiercią walczyła Vicky Phelan, która zmarła w poniedziałek, a była jedną z ofiar błędów lekarskich. Ważne jest też to, że proponowane zmiany nie są jakąś nowością, bo gabinet pracuje nad nimi już od 2019 roku, kiedy pierwszy raz zaproponowano zmiany w ustawie o odpowiedzialności lekarskiej i personelu medycznego.

Ustawa zmieni też pewien ważny kontekst i nowelizacja wprowadzi jawność danych pacjentów, co z kolei otworzy furtkę do analizowana wszelkich dokumentów medycznych, o ile pacjent będzie przekonany, iż w jego przypadku popełniono błąd medyczny.

Premier zapowiedział też, że chciałby, aby ustawa została wprowadzona pod obrady Dáil oraz Seanad jeszcze w grudniu, co umożliwi otwarcie procesu legislacyjnego, a może nawet przyjęcie jej na specjalnym posiedzeniu Dáil tuż przed Bożym Narodzeniem.

Taoiseach Martin zapewnił, że National Cervical Screening Laboratory (NCSL) w Coombe w hrabstwie Dublin, uruchomione zostanie do końca tego roku, a docelowo stać się ma głównym laboratorium krajowym dla usługi Cervical Check. Niestety w pierwszym etapie działania laboratorium nadal wspierane będzie testami, jakie prowadzone są przez laboratoria z USA, gdzie wysyłane są próbki do badań, ale po kilku miesiącach irlandzki NCSL stanie się całkowicie samowystarczalną i samodzielną placówką.

Budynek, jaki w tym celu powstał, został już odebrany przez nadzór budowlany, a i uzyskał wszelkie certyfikaty bezpieczeństwa, co pozwala obecnie na jego stopniowe uruchamianie. Trwa teraz proces wyposażania placówki i trafia tam obecnie zarówno sprzęt medyczny, jak i wyposażenie techniczne oraz socjalne.

HSE spodziewa się, co jest potwierdzeniem słów wypowiedzianych przez premiera Martina, że laboratorium otwarte zostanie przed końcem roku i będzie można prowadzić w nim dużą część badań przesiewowych, a do połowy 2023 roku, wszelkie badania pobranych próbek onkologicznych.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Accuray on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Właściciele domów
Obsesyjne coviodowe
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.